coronavirüs testi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Küresel bir kriz yaratan coronavirüs salgını, gün geçtikçe başka ülkelere yayılmaya devam ederken, Çin’deki bir firma, coronavirüs testini 15 dakikaya indirebilen yeni bir kit geliştirdiğini açıkladı.Söz konusu test olayını, Çin Ankara Büyükelçiliği resmi Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla doğruladı.

Çin’in Wuhan şehrinden yayılmaya başladığı bilinen ve şu ana kadar 134 ülkede tespit edilen coronavirüs gün geçtikçe yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Tedavisinin henüz bulunamadığı coronavirüsün tespit edilebilmesi için yapılan testlerin de süresi oldukça önem arz ediyor. Çin’de ortaya çıkan yeni bir gelişme, virüsün tespit edilmesinde oldukça önemli bir etken olan test süresini 15 dakikaya düşürebilecek bir kit yapıldığını ortaya koydu. Coronavirüs testi için sonuçlarını 15 dakika kadar kısa bir sürede çıkarabilen kiti, Çin Ankara Büyükelçiliği doğruladı.

Söz konusu coronavirüs testini 15 dakikaya indirebilen  kiti, Çin Ankara Büyükelçiliği haber tweet’ini alıntılayarak paylaştı.

Çin Ankara Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabı’ndan yapılan paylaşım:

 ”15 dakika! Hefei, Çin’de bir firma 15 dakikada sonuç veren yeni coronavirüsü test kitleri üretti”

Çin’deki bir firmanın geliştirmiş olduğu testte, alınan kan ile hastanın coronavirüse yakalanıp yakalanmadığı 15 dakikada coronavirüs testi ile anlaşılabiliyor. Hastadan alınan kan örneğinin hamilelik testine benzer bir şekilde kite damlatıldığı ve kitin son derece hızlı bir şekilde sonuç verebildiği aktarıldı. Söz konusu yöntem sayesinde coronavirüs şüphesi olan bir hastanın tedavisine hızlıca başlanıp hastanın coronavirüsten kurtulması sağlanabilir. 

Coronavirüs yayılmaya devam ediyor!

coronavirüs yayılmaya devam ediyorDünya Sağlık Örgütü’nün geçen hafta Küresel Salgın(Pandemi) açıklamasından sonra ülkeler coronavirüsü ile ilgili aldıkları tedbirleri artırmaya başlamıştı. Ancak söz konusu covid-19 çok hızlı bulaşıyor ve hemen belirtileri göstermeyebiliyor. İlk olarak 2019 yılının Aralık ayında tespit edilen ve çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan coronavirüs sebebiyle ABD, İspanya, İtalya gibi ülkeler OHAL (Olağanüstü Hal) ilan etmek durumunda kaldı. Avrupa’da en çok vakanın yaşandığı İtalya’da ise hayat neredeyse felç olmuş durumda. Ülkede gıda tedarikçileri ve eczaneler hariç tüm mağazalar kapatıldı ve İtalya ülke olarak karantinaya alındı. Aynı durum Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi İspanya için de geçerli. Koronavirüs ile ilgili açıklanan günlük verilerdeki şu ana kadar belirtilen en yüksek rakamı bugün İspanya açıklamış oldu. İspanya’da sadece bir günde coronavirüs sebebiyle 96 kişi öldü ve coronavirüs sebebiyle yaşanan can kaybı 288’e ulaştı. Açıklanan covid-19 enfeksiyon sayısı ise 7 bin 753 olarak belirtildi.

Corona virüsü, tüm önlemlere rağmen hızla artmaya devam ediyor. Ülkemizdeki vaka sayısı dün (14 Mart) yapılan açıklamayla 6 olmuş durumda. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre ilk 5 vaka birbirleriyle bağlantılıyken 6. vaka ise Umre’den dönünce enfekte olduğu fark edilen bir kişiye ait. Bugün sabah Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yapmış olduğu bir açıklamada Umre’den dönen yaklaşık 10 bin vatandaşımızın tedbir olarak boşaltılan öğrenci yurtlarında kalacağı da açıklandı. Ankara ve Konya’daki yurtlara yerleştirilen bu vatandaşlar, 14 gün boyunca gözlem ve karantina altında kalacaklar. 

Küresel bir krize dönüşen ve dünyanın gündemine oturan coronavirüs her geçen gün daha fazla ölüme sebebiyet veriyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı verilere göre, covid-19 bugüne kadar 5 bin 393 kişinin ölümüne neden olurken, virüsten etkilendiği belirtilen kişi sayısı ise 142 bin 539 olarak açıklandı.

OKULLAR TATİL, MAÇLAR SEYİRCİSİZ, MARKETLER TALAN! – DigiToll #6

HAKSIZ FİYAT ARTIŞI ŞİKAYET BİLDİRİMİ NASIL YAPILIR? HFA-bildirim Uygulaması