koronavirüs tedbirleri

Tüm dünyada küresel bir krize neden olan coronavirüs sebebiyle Türkiye’deki tüm pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerini yarından (16 Mart) itibaren geçici süreyle kapatılacak.

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 İl Valiliği’ne ‘Koronavirüs Tedbirleri’ konulu ek genelge gönderildi. Genelge ile koronavirüs salgını nedeniyle pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin yarın saat 10.00 itibariyle geçici süreliğine faaliyetleri durdurulacak.

İllere gönderilen ek genelge ile koronavirüs salgının Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm Dünyayı tehdit etmeye devam ettiği ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirildiği hatırlatıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede şu ifadelere yer verildi:

“Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri” olarak faaliyet yürüten ve yurttaşların çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini artıracağı, bu nedenle pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin yarın saat 10:00 itibariyle geçici süreliğine faaliyetleri durdurulacaktır.”

Genelgede ayrıca, söz konusu ‘koronavirüs tedbirleri’ ne ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi Kanun hükümleri çerçevesinde ‘gerekli gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması ve kolluk birimleri tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi’ istendi.

Kaynak: İHA

Umre’den dönenler Ankara ve Konya’da 14 gün boyunca karantina altında tutulacak

umre'den dönenler karantinaya alındı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gece Türkiye’deki altınca coronavirüs vakasının tespit edildiğini açıkladı. Bakanın dün geceki açıklamasıyla birlikte Türkiye’deki coronavirüs vakası altıya çıktı. İki gün önce yapılan resmi açıklamaya göre, coronavirüs tespit edilen kişi 4, virüsün tespit edildiği kişi ile aynı çevredendi. Ancak Fahrettin Koca, dün gece resmi twitter hesabından yeni bir açıklama yaptı. Bakan, altıncı vakanın Umre’den dönen bir hasta olduğunu belirtti. Bakan Koca, aynı zamanda Umre’den dönen tüm vatandaşların kendilerini 14 gün boyunca karantina altına almaları gerektiğini ısrarla vurguladı. Yaşanan bu olayın ardından ise Gençlik ve Spor Bakanlığı Umre’den dönen vatandaşlarla alakalı bir açıklama yaptı. Bakanlık, bugün Medine-Ankara Esenboğa uçuşunu gerçekleştiren yolcuların Ankara ve Konya’da belirlenmiş öğrenci yurtlarında 14 gün boyunca gözlem karantina altına alınacaklarını belirtti. Daha güvenli olduğu gerekçesiyle Umre’den gelen yolcuların Ankara’ya indiğini belirten bakanlık, gelen yolcuların 14 gün boyunca gözlem altına tutulacakları yurtların, dezenfekte edildiğini de belirtti.

OKULLAR TATİL, MAÇLAR SEYİRCİSİZ, MARKETLER TALAN! – DigiToll #6

15 dakikada sonuç verebilen coronavirüs testi üretildi!