coronavirus-ile-ilgili-mobil-uygulamalar
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Apple, Coronavirüs ile ilgili mobil uygulamalar konusunda platform kurallarını sıkılaştırdığını açıkladı. Teknoloji devi tarafından yapılan açıklamaya göre; bundan sonra Coronavirüse ilişkin uygulama geliştiren yazılımcılar, devlet ve sağlık otoriteleri gibi güvenilir kurumlar olmak zorunda olacak. Şirket, AppStore’da “COVID-19” temalı oyun ve eğlence uygulamalarına kesinlikle izin vermeyecek.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılmaya başlayan ve son 10 yılın en ölümcül virüsü olduğu belirtilen Coronavirüs, teknoloji dünyasında da etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Buna ilişkin olarak Apple, bir süredir Coronavirüs ile ilgili mobil uygulamalar konusunda sıkı önlemler alıyordu. Şirket, bugün yaptığı yeni bir açıklamayla AppStore’da salgına ilişkin hangi içerikleri kabul edeceği konusunu biraz daha netleştirmiş oldu. Apple tarafından Coronavirüs’e ilişkin güncellenen platform kuralları, pek çok teknoloji-sever tarafından oldukça katı bulundu. 

coronavirus-ile-ilgili-mobil-uygulamalarAmerika merkezli teknoloji devinin açıklamasına göre; bundan sonra AppStore’da Coronavirüs ile ilgili tüm mobil uygulamalar, uzmanlar ve güvenilir kaynaklı geliştiriciler tarafından hizmete sokulmak zorunda olacak. “COVID-19” temalı uygulamaların geliştiricilerikamu otoriteleri, devlet kurumları, eğitim ve tıp kurumları, sağlık odaklı sivil toplum kuruluşları ve yeterlilik belgeleri bulunan şirketlerle sınırlandırılacak. Şirket, AppStore’da Coronavirüs salgını temalı oyun ve eğlence uygulamalarına ve güvenilir kaynaklar tarafından platforma eklenmemiş olan COVID-19’a ilişkin içeriklere kesinlikle izin vermeyecek. 

Şirket, bu kurumları ücretsiz üyelikle teşvik edecek

Bununla birlikte teknoloji devi; hükumetler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve onaylanmış eğitim kurumlarını, eğer platforma ücretsiz uygulamalar ekleyeceklerse geliştiricilerin AppStore’a yıllık olarak ödemek zorunda olduğu üyelik ücretlerini ödemek zorunda bırakmayacak. 

Diğer yandan, Apple’ın kamu sağlığını olumsuz etkileyebilecek içerikler konusunda sıkı önlemler alan tek teknoloji devi olmadığı biliniyor. Kısa bir süre önce Google da mevcut “Play Store” kuralları kapsamında, “COVID-19” ile ilgili kötü niyetli ve yanıltıcı içerikleri platformda yasakladığını duyurmuştu. Fakat Apple tarafından belirlenen kuralların çok daha hedef odaklı olması, pek çok teknoloji-severin dikkatini çekti. Şirketin, bu hamlesiyle sahte ve kötü niyetli Coronavirüs uygulaması olasılığını tamamıyla ortadan kaldırmayı hedeflediği tahmin ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Apple Coronavirüs sebebiyle tüm mağazalarını kapatıyor 

Apple, coronavirüsün üretim ve satışlarını etkilemesi sebebiyle gelir tahminini azalttı!

Apple, Coronavirüs sebebiyle Çin’in Shenzhen kentindeki fabrikasında üretime ara verdi