Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

ABD merkezli araştırma ve danışmanlık firması Gartner, 2019 yılının en çok satan akıllı telefon markalarını açıkladı. Gartner’in yayınladığı rapor 2019’un üçüncü çeyreğinde akıllı telefon markalarının satış performanslarını içeriyor.

2007 yılında Apple’ın başlattığı akıllı telefon devrimi 13 yıllık süre zarfında oldukça değişti. Markalar akıllı telefonlarını sürekli olarak geliştirmeye ve cihazlara son teknolojileri eklemeye devam ediyor.

Gelişen ve değişen akıllı telefon sektörüne küresel talebin yoğunluğu oldukça fazla. Ancak kullanıcıların tercihleri ve pazardaki artış da göz önüne alındığında sonuçlar her yıl değişebiliyor. Gartner’ın son raporu da küresel bazda akıllı telefon satışlarındaki 0.4’lük bir düşüş olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu düşüşün sebebi ise markaların satış performansındaki değişikliklerden kaynaklanıyor.

Gartner’ın akıllı telefon satışlarını içeren raporda, Samsung’un yine birinci sırada olduğu belirtildi. 2020’nin başlarında yeni amiral gemisi Galaxy S11’i tanıtmaya hazırlanan şirket, geçen yıla oranla yüzde 2 oranında bir artış yakaladı. Samsung 2019’un üçüncü çeyreğinde 80 milyon akıllı telefon sattı.

ABD ile yaşadığı yasal ve ticari sorunlara rağmen Huawei, 65 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Bu satış adeti ile Çinli teknoloji devi ikinci sıraya yerleşmiş oldu.

Apple’ın ise açıklanan raporda yüzü pek gülmedi. Cupertinolu firmanın iPhone satışları, geçen yılın aynı dönemine göre 5 milyon düşüşle 40 milyon adet olarak gerçekleşti.

Yine Çin merkezli bir şirket olan Xiaomi ise geçen yıla benzer rakamlarla dördüncü sırada yer aldı. OPPO ise üçüncü çeyrekte 30 milyon akıllı telefon satarak beşinci sırada.

Gartner’ın yayınlamış olduğu rapora göre, 2019’un son çeyreğinde dünya çapında 387 milyon akıllı telefon satıldı. Geçtiğimiz yıl ise bu sayı 389 milyondu. Bu düşüşün sebebi tahmin edildiği gibi kullanıcıların amiral gemileri yerine artık orta sınıf telefonları tercih etmesi. Kullanıcıların ilk odağı artık fiyat/performans odaklı telefonlar olduğu için Huawei, Xiaomi ve OPPO gibi markalar Apple’a oranla daha fazla büyüyor.