Türkiye gündemini uzun süre sarsan siyanür ile intihar vakalarının ardından konuyla alakalı karar kabul edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yönetmelikle alakalı değişiklikler gerçekleştirdi ve siyanürün halka satışını yasakladı. Karar resmi gazetede yayınlandı.

Son dönemlerde artan siyanürle intihar vakalarından sonra tartışılan konulardan biri de insanların siyanüre kolaylıkla ulaşabilmesiydi. İnternetten kolaylıkla alınabilen siyanürle insanlar hem kendi hayatlarına hem de ailelerinin hayatlarına son veriyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da yaşanan bu vahim olaylardan sonra siyanüre ulaşmayı zorlaştıracak bir karar aldı.

Kabul edilen son değişiklikle siyanürün halka satışı yasaklandı. Karar Resmi Gazete’de yayınlandı. Artık insanlar internet üzerinden veya perakendeciler aracılığıyla siyanür alamayacak. İş amacıyla satın alınacak siyanürlerin satışı ise beyanname üzerinden gerçekleştirilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkındaki Yönetmelik”in içeriğinde değişiklik yaptı. Bu değişiklik kapsamında da ilgili yönetmeliğe, iki farklı yeni tanım getirildi. “Endüstriyel Kullanım” ve “Profesyonel Kullanım” olarak isimlendirilen bu iki tanım, siyanürün satışının da neye göre yapılabileceğini açıklıyor şeklinde açıklamalarda bulundu.

Siyanürün satışının halka yasaklanması kararı elbette önemli bir adım. Ancak devlet kurumları da siyanürün satışıyla alakalı daha çok denetleme yapacak. Siyanür satan satıcılardan; mart, haziran, eylül ve aralık ayı sonlarında beyanname istenecek. Bu beyannameler, bakanlığa iletilecek ve bakanlık da çeşitli incelemeler yapacak. Siyanürle ilgili yeni düzenlemeler, bir ay sonra yürürlüğe girecek.