Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Twitch, 2023 yılı için yeni bir yol haritası yayınladı. Platform, reklam konusundaki değişikliklerden yayıncıların para kazanmasını sağlayacak yeniliklere kadar pek çok özelliğin geleceğini duyurdu.

Dünyanın en popüler canlı yayın platformu Twitch, 2023 yılında getireceği özellikler için bir yol haritası paylaştı. Yeni özellikler, reklamlar, yayıncıların para kazanmasını sağlayacak yeni seçenekler gibi birçok konuyu kapsıyor.

Şirketin yönetici tarafından Tom Verilli ve Mike Minton tarafından paylaşılan bir açık mektupta yeni özelliklere değinildi. Buna göre platforma gelecek yenilikler, yılın ilk yarısında çıkış yapacak. İkili, açıklamalarında bununla ilgili, “Bu yıl için ana odağımız, hem topluluklarınızın hem Twitch’teki kazançlarınızın büyümesidir” ifadeleri kullanıldı.

Yeni Özellikler, Reklam Teşvik Programı’nı Daha Kolay Hâle Getirecek

Yapılacak büyük değişikliklerin bazıları ‘Reklam Teşvik Programı’nda olacak. Bu program, yayıncılara güvenilir, sabit, aylık reklam geliri kazanma imkânı tanıyordu. Ana amaç ise, önceden ayarlanmış reklam zamanlaması ve otomasyon ile reklam yükünü hafifletmekti. Fakat yayıncılar, şu anki sistemi karmaşık olması ve reklamlar üzerindeki kontrol eksikliği nedeniyle eleştiriyordu.

Twitch’in değişiklikleri de bu şikâyetlerin ardından geldi. Verilli ve Minton’a göre program, bu yıl içinde güncellenecek ve yayıncılara reklam sayısını ayarlama konusunda daha fazla esneklik tanınacak. Aynı zamanda daha fazla görünürlük ve kontrol sağlayacak şekilde de güncellenecek.

Yayın öncesi reklamlar konusunda da bazı değişiklikler söz konusu. Örneğin, saatte üç reklam yayınlamak, tüm yayın öncesi reklamların devre dışı bırakılmasını sağlayacak. Ayrıca resim içinde resim (PIP) özelliğinin bu reklamların çoğuna uyarlanacağı ve yayıncıların yaklaşan reklamları izleyenlere haber verecek şekilde işaretleyebileceği de belirtildi.

Yayıncıların Para Kazanmasını Sağlayacak Daha Fazla Yol, Bu Yıl Twitch’e Gelecek

Bunlar haricinde Twitch, yayıncıların gelir elde etmesi için yeni yollar getireceğini de belirtiyor. ‘Sound Bites’ ismi verilen yeni bir sesli uyarı aracı, izleyenlerin yayıncılarla iletişime geçmek ve onları desteklemek için para ödemesini sağlayacak.

Bazı sponsorluk özellikleri de test edilecek. Platform, yayıncıların markaları yayınlara, sohbetin üstüne veya kanaldaki diğer yerlere yerleştirilebileceğini söylüyor. Bu şekilde de daha az rahatsız edici ve daha ilgi çekici bir sponsorluk deneyiminin sunulması hedeflenecek.

Son olarak şirket, kanalların diğer platformlarda da tanıtılması için yeni araçlar yaratmanın da yollarını arıyor. Bu kapsamda kullanıcıların YouTube Shorts, TikTok gibi kısa video formatlı videoları dışa aktarabilmesi sağlanacak. Yayıncıların bu tarz en fazla 20 videoyu kanalına sabitleyebileceği de Twitch tarafından söyleniyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz