Geçen yıl hakkındaki yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan ve o tarihten bu yana Japonya’nın başkenti Tokyo’da ev hapsinde tutulan Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının eski CEO’su Carlos Ghosn’un, özel bir jet ile Türkiye üzerinden Lübnan’a kaçmıştı. Ghosn’un kaçışının detayları netleşmeye başladı.Yerel kaynaklara göre Ghosn ev hapsinde olduğu evden enstrüman çantası içinde kaçtı

Carlos Ghosn’un Japonya’da hapis cezasını sürdürdüğü eve, çağırdığı bir müzik grubunun ve eski bir özel kuvvet subayının yardımıyla Hollywood filmlerini aratmayacak bir plan ile kaçtığı ortaya çıktı. Planı Ghosn’un karısının yönettiği ve özel jet ile İstanbul Aktarmalı olarak Lübnan’a uçtuğu ifade edildi.

Lübnan merkezli haber kanalı MTV’ye göre, kaçış, müzisyenlerin Ghosn’un Tokyo’daki 24 saat kamera gözetimi altındaki evine gelmesiyle başladı.

Performansın sonunda, müzisyenler enstrümanlarını toplarken 1.70 boyundaki Ghosn’un büyük bir enstrüman kutusunun içine girerek gözetim altındaki evden çıkıp havalimanına gittiği ortaya çıktı.

Ghosn kendisini havalimanında bekleyen özel jet ile yola çıkarak İstanbul’a ulaştı. İstanbul’da kendi özel jetine geçen Ghosn pazartesi erken saatlerde Lübnan’a ulaştı. Uçak izleme sitesi FlightRadar tarafından kaydedilen uçuş yolu, jetin Beyrut-Refik Hariri uluslararası havaalanına yaklaştığı gibi saat 4.16’da kaybolduğunu gösteriyor.

Carlos ile daha önce birkaç kez röportaj yapan ve dostu olduğu iddia edilen Lübnanlı yerel bir gazeteci Ricardo Karam, Carlos’un kaçtığını ve Lübnan’a ulaştığını doğruladı.

Bu arada, Tokyo’da Ghosn’un avukatı Junichiro Hironaka, bir TV haber bülteninde Ghosn’un kaçışını öğrendiğinde çok şaşırdığını ve şaşkına döndüğünü açıkladı.  Hironaka gazetecilere, müvekkilinin pasaportlarının üçünün de elinde bulunduğunu ve Ghosn’un yeni bir Fransız veya Lübnan pasaportu üzerinde seyahat ettiği yönünde spekülasyonlar olduğunu söyledi.

Carlos Ghosn neden hapisteydi?

Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının kurucu CEO’su Carlos Ghosn, 2011’den bu yana haksız kazanç sağladığı ve bu gelirini sakladığı gerekçesiyle 19 Kasım 2018 tarihinde Tokyo Havalimanı’nda tutuklanmıştı. 1999 yılından bu yana sürdürdüğü görevinden azledilen 64 yaşındaki iş insanı, geçtiğimiz mart ayında 9 milyon yen karşılığında serbest kalmış; ancak kısa bir süre sonra yeniden tutuklanmış ve ev hapsine alınmıştı.