4 Bin Kişi Çalışacağı 1 Milyar Euroluk Volkswagen Fabrika Projesi İptal Edildi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Volkswagen, Türkiye’de kurmayı planladığı ve 4 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen fabrika inşa çalışmalarını durdurdu. 1 milyar Euroluk yatırım, korona krizi gerekçe gösterilerek iptal edildi

Volkswagen ‘ın (VW) Manisa yakınlarında kurmayı planladığı fabrika projesi iptal edildi. Karara gerekçe olarak Covid-19 salgını gösterildi. Fabrikanın inşası ve üretimi sürecinde 1 milyar euroluk yatırım öngörülüyordu.

Şirketin Wolfsburg kentindeki merkezinden yapılan açıklamada, “kararın arka planında korona krizi nedeniyle küresel çapta otomobile talebin gerilemesi” olduğu belirtildi.

Açıklamada, projenin bir süredir askıya alınmış olduğu ve şimdi ise projenin tamamen iptal edilmesi kararı alındığı vurgulandı. VW’nin projeye devam edip etmeyeceğine 2019/2020 döneminde karar vermesi bekleniyordu.

Baybatur ‘Loading’ mesajıyla duyurmuştu 

baybatur loading mesajıyla duyurmustu

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur da 13 Temmuz’da sosyal medya hesabından Volkswagen’in amblemini paylaşarak ‘Yükleniyor’ anlamına gelen İngilizce ‘Loading’ yazarak dikkat çekmişti.

Yatırım kararının açıklanmasının ardından gerek ülke çapında gerekse Manisa ve civar illerde büyük heyecan yaşanmıştı.

Volkswagen Manisa fabrikasında 4 bin kişi çalışacaktı 

Volkswagen Manisa fabrikasında 4 bin kişi çalışacaktı 

Yaklaşık bir milyar euroluk yatırımla Manisa’da kurulması planlanan fabrikanın yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine sahip olması ve yaklaşık dört bin kişilik istihdam yaratması öngörülüyordu. 2020 yılı sonunda yapımına başlanması planlanan fabrikanın 2022’de üretime geçmesi bekleniyordu. Söz konusu fabrikada, VW Passat ve Skoda Superb modellerinin üretilmesi öngörülmüştü.

Volkswagen, geçen yıl 2 Ekim’de Manisa’da 943 milyon 500 bin TL sermayeli “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi veTicaret AŞ” unvanlı şirket kurmuş, şirketin ticaret siciline kaydı, kurulacak fabrikayla ilgili ilk adım olarak değerlendirilmişti.

Daha önce de ertelenmişti 

Volkswagen’ın yeni fabrikasını Manisa’da kurma konusunda kararını açıklaması, Türkiye’nin Ekim ayında Suriye’nin kuzeydoğusuna başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nın Alman kamuoyunda yarattığı tepkiler nedeniyle ertelenmişti. Dünya’dan Emre Özpeynici’nin aktardığına göre proje daha önce 4 kez ertelenmişti.

Geçtiğimiz yıl hem VW’nin CEO’su Herbert Diess hem de diğer şirket yetkilileri ertelemeye gerekçe olarak Türkiye’nin Suriye’ye yaptığı operasyonu göstermişti.

1) Alman şirket ilk olarak ekim ayında Suriye’deki Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle Türkiye’deki otomobil fabrikası yatırım planını ertelediğini açıklamıştı.

2) Kasım sonunda bu kez VW CEO’su Herbert Diess, Manisa’ya fabrika açma planları konusunda, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekâtı’na dikkat çekerek, “İnsanlar öldürüldüğü müddetçe, bir harp meydanının yanına temel atmayacağız” açıklamasını yapmış ve kararın ertelendiğini söylemişti.

3) Volkswagen, aralık ayında yaptığı açıklamada ise fabrika yatırım kararını şubat ayında vereceğini açıklamıştı.

4) Şubat ayında ise konuya yakın bir şirket kaynağı Reuters’e yaptığı açıklamada, “Hala zamanımız var ve bu kararı kesinlikle yıl ortasına kadar verebiliriz” açıklamasını yapmıştı.

İlginizi Çekebilir:

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

2 Milyon Kilometre Menzil Ömrü Sağlayan Batarya Üretildi

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz