CATL olarak kısaltılan Contemporary Amperex Technology Co. Limited şirketi, elektrikli araçlar ve enerji depolama sistemleri için lityum-iyon pillerin yanı sıra pil yönetim sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir Çinli pil üreticisi olarak öne çıkıyor. CATL, 2 milyon kilometre menzil ömrüne sahip elektrikli batarya geliştirdiğini açıkladı.

Halihazırda müşterileri arasında Tesla, BMW, Daimler, Honda, Toyota, Volkswagen ve Volvo gibi oldukça önemli şirketler bulunan CATL, talep olması halinde seri üretim yapabileceklerini açıkladı.

CATL ve Tesla Ortaklığı

tesla-iki-milyon-km-menzil-saglayan-batarya

CATL şirketinin Tesla ile ortaklaşa 1 milyon kilometre ömürlü batarya geliştirdiği biliniyor. Buna ek olarak, yapılan yeni açıklama ile 2 milyon kilometre ömürlü bataryanın üretildiği de duyuruldu. Ancak bu kilometre menziline sahip bataryanın Tesla ile birlikte geliştirilip geliştirilmediği konusunda bir bilgi bulunmuyor. CATL başkanı Zeng Yuqun, şirketin 2 milyon kilometre menzilli batarya için sipariş toplamaya hazır olduğunu da belirtti.

İki Milyon Kilometre Menzil Hayatımızda Neleri Değiştirebilir?

“Eğer sipariş alırsak üretmeye hazırız” diyen Zeng, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, söz konusu bataryanın halihazırda sunulan bataryalardan yaklaşık yüzde 10 daha fazla kapasiteye sahip olduğunu söylerken, aynı zamanda ömrünün yaklaşık 16 yıl ve 2 milyon kilometre menzil olduğunu da sözlerine ekledi.

Çoğu kullanıcının aracını iki milyon kilometre gibi çok uzun bir zaman aracını kullanmadığını gözlemleyebiliriz. Ancak, bu tür bataryaların menzilin yanı süre depolama kapasitesi ile birlikte aracın ömrüne katkı sağlayacağı düşünülüyor. Aracın kullanılmayacağı olası bir durumda bu bataryanın ikinci bir araçta kullanılması ve oluşacak çevre kirliliğinin önlenmesi de mümkün. Önümüzdeki yıllarda kullandığımız elektrikli otomobillerin bataryasını yeni alacağımız araçlara aktardığımız günleri görebiliriz.

Bloomberg’in haberine göre Tesla marka elektrikli otomobillerde kullanılan piller için, yaklaşık 250 bin kilometre ya da 8 yıla kadar garanti veriliyor. Ancak CATL tarafından geliştirilen yeni nesil piller, bu garanti süresini ciddi anlamda uzatabilir. Teknik eleştirmenlere göre bu pillerin kullanıma sunulması, elektrik motorlu araçları bir tercih nedeni haline getirecek. Ancak yeni nesil pillerin hangi araçlarda yer alacağı ve hayatımıza tam olarak ne zaman gireceği konusu için henüz net bir zaman belli değil.

İlginizi Çekebilir:

Tesla Araç Sahiplerinin Kişisel Bilgileri eBay’de Satılıyor

Tesla ‘nın Robotaxi girişimi bu yıl hayata geçebilir

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz