2019 yılında Apple yaklaşık 60 milyon AirPods satarak pazardaki hakimiyetini kanıtlamış oldu. Strategy Analytics tarafından hazırlanan rapor, Apple’ın kablosuz kulaklık pazarında yüzde 50’den fazla pazar payına sahip olduğunu gösteriyor.

Kablosuz kulaklıkların hayatımıza etkisinin artmasıyla birlikte sektörde hareketlenmeler de arttı. Bu durumdan en fazla kâr sağlayan marka ise Apple oldu. ABD’li teknoloji üreticisi 2019 yılında rakipleri Samsung, Xiaomi ve Huawei’i hem satış hem de gelir bakımından geçerek kablosuz kulaklık pazarında lider konuma ulaştı. Söz konusu markalar daha ucuz ürünler sunmalarına rağmen Apple’ın gerisinde kaldı.

Apple 2019 yılında sadece pazar payına hakim olmakla kalmayarak AirPods’un fiyatlandırması sayesinde önemli bir gelir artışı da elde etmiş oldu. iPhone satışlarından eskisi kadar kâr edemeyen şirket için kablosuz kulaklık satışları büyük önem taşıyor. Apple CEO’su Tim Cook da Nikkei Asian Review ile yapmış olduğu bir röportajda iPhone satışları için akıllı telefon sektöründe zirvede olmadıklarını belirtmişti.

Apple iPhone satışlarında düşüş yaşasa da AirPods için 2020’de 90 milyona kadar satış yapması bekleniyor. Apple açıkladığı 2019 mali raporunda, iPhone satışlarında yüzde 9’luk bir düşüş yaşadığını belirtmişti. Bu durum da AirPods’un neden daha fazla önem kazanması gerektiğini açıklar nitelikte. Ancak elbette ki kablosuz kulaklık sektöründeki yükseliş düşünüldüğünde pazarda ne gibi dengelerin olacağı merak konusu oluyor.

JBL’den ışıkla şarj olabilen kablosuz kulaklık

Harman Kardon üç yeni kulaklık ile geri döndü!

Aktif gürültü engelleyen kablosuz kulaklık: Huawei FreeBuds 3