Mobil teknolojilerin hızla birçok farklı alanda hayatımızı dönüştürdüğü günümüzde 5G ile de bir dizi değişiklik hayatımıza girecek. Kısa süre önce hayatımıza giren 4G artık eskidi ve 5G ile hayatımıza girecek yeniliklere hazırlanıyoruz. Her geçen gün 5G ile hayatımıza girecek yeniliklerinden biri de lastik sektöründen geldi ve 5G şebekesiyle etkileşim kuran ilk lastik üretildi.

5G şebekesiyle üretilen ilk akıllı lastik, yol yüzeyiyle ilgili olarak algılanan bilgileri araç sahibine iletecek. 5GAA – Otomotiv Derneği tarafından Torino’da düzenlenen “Araçtan Her Yere, İletişimde 5G Yolu” etkinliğinde tanıtılan lastik, dünyanın ilk 5G destekli ADAS (Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri) hizmetleri olarak bir yeniliğe imza atıyor.

Pirelli tarafından Ericsson, Audi, Tim, Italdesign ve KTH ile birlikte gerçekleştirilen denemede sensörlerle donatılmış ‘Pirelli Cyber Tyre’ lastiklerle donatılan ve 5G şebekesine bağlı bir otomobil, lastiklerin algıladığı ‘suda kızaklama’ riskini takip eden bir araca nasıl iletebildiğini gösterdi. Bu uygulama, 5G’nin ultra geniş bandı ve düşük gecikme süresi sayesinde mümkün oldu.

Otonom sürüş sistemlerinin geliştirilmesinde aktif rol oynayacak

Araç ile yol arasındaki tek bağlantı noktası olan lastikler,  araç ve şoförle, 5G potansiyeli sayesinde de tüm yol altyapısıyla iletişim kurmayı başardı. İçinde bir sensör bulunan lastik, gelecekte lastik modeli, kat edilen kilometre, dinamik yük ve bir ilk olarak su birikintilerinden zayıf kavramaya kadar yol yüzeyindeki olası tehlike durumları gibi verileri otomobile iletecek. Bu bilgiler otomobilin kontrol ve sürüş destek sistemlerini adapte etmesini, güvenlik, konfor ve performans seviyesini ciddi ölçüde geliştirmesini sağlayacak. Aynı bilgiler, diğer otomobillere ve altyapıya da iletilecek.