Amazon şirketinin sunmuş olduğu bir abonelik hizmeti olan Amazon Prime, üyelerini çeşitli avantajlardan yararlandırarak Amazon platformunda geniş bir içeriğe erişmelerini sağlar. Ücretsiz kargo, prime video, müzik ve hatta oyun gibi olanaklar sunan Amazon Prime üyeliği konusunda son olarak bir gelişme yaşandı. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), dünyanın en büyük e – ticaret şirketi olan Amazon’a dava açtı.
Dünyanın önde gelen e-ticaret şirketlerinden birisi olan Amazon hakkında skandal niteliğinde bir dava açıldı. ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından açılan davanın gerekçesi ise Amazon’un Prime üyeliği almaları için müşterilerini kandırdığı yönündeki iddia. İşte detaylar!

Ücretli Abonelik Sistemi İçin Zorluyor İddiası

Global çapta faaliyet gösteren ve müşterilere geniş bir ürün yelpazesi sunan Amazon, dünyanın önde gelen e-ticaret şirketlerinden birisi olarak biliniyor. Teknoloji, yapay zeka ve lojistik gibi alanlarda sürekli olarak inovasyon yapmakta olan şirket için bugünlerde önemli iddialar söz konusu. Müşterilerinin Prime aboneliği almaları yönünde zorlayıcı davrandığı iddia edilen Amazon, bu iddialar gerekçe gösterilerek Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu tarafından dava edildi. Kurum, Amazon’un müşterilerini ücretli abonelik sistemi olan Amazon Prime’ı satın almak için kandırdığını iddia ediyor.

Karanlık Modeller Kullanıyor

Bu iddianın yanı sıra ABD Federal Ticaret Komisyonu, Prime aboneliğinden çıkış sürecinde de abonelere bazı zorluklar yaşatıldığını söylüyor. FTC’ye göre Amazon, abonelikten çıkmak isteyenleri vazgeçirmek için işlemleri tamamlamadan önce birden fazla oldukça gereksiz adımdan geçiriyor. FTC’ye gelen şikayetlere göre Amazon, milyonlarca müşterisini bilerek ve isteyerek kandırıyor. Bu yolla da Prime’a abone olmaları sağlanıyor. Örneğin teknoloji devinin kayıt olmaları için “karanlık modeller” olarak bilinen yöntemleri kullandığı iddia ediliyor. Yani manipülatif, zorlayıcı veya aldatıcı kullanıcı arayüzü tasarımlar kullanarak kullanıcıları kandırıyor. FTC Başkanı Lina Khan da bu konuya dair yapmış olduğu bir açıklamada, “Amazon, insanları kendi rızaları olmadan tekrar eden abonelikler için kandırdı ve tuzağa düşürdü. Bu yalnızca kullanıcıları sinirlendirmekle kalmadı, aynı zamanda onlara ciddi miktarda paraya mâl oldu” ifadelerini kullandı. FTC, geçtiğimiz ay Amazon’u kapı güvenlik hizmeti Ring’le ilgili de suçlamış ve kurumun 5,8 milyon dolar ceza ödemesine karar vermişti. Komisyon, Ring çalışanlarının müşterileri cihazlar yoluyla gözetlediğini iddia etmişti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz