Dünyaca ünlü ve oldukça da ciddi bir abone sayısına sahip olan Netflix, son zamanlarda abonelik kuralları ve fiyatları ile sık sık gündeme geliyor. Çevrimiçi dizi, film ve belgesel platformu olan Netflix, son olarak da Kanada’da en ucuz abonelik sistemi olan temel planı kaldırma kararını uygulamaya koydu.

Netflix’in fiyat politikasına dair getirmiş olduğu yenilikler birçok kullanıcının eleştirilerine maruz kalsa da platform bu kararlarından hiç geri atmıyor. Oldukça iyi bir abone sayısına sahip olan şirket, şimdi de Kanada’da en ucuz fiyatla sunmuş olduğu üyelik paketini kaldırdı. Bu kararın Kanada’nın ardından Türkiye’de uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu. İşte detaylar!

Neden Yapıyor?

En son şifre paylaşımları konusundaki sert önlemleri ile gündeme gelen ve sosyal medyada da oldukça tartışılan Netflix, şimdi de Kanada’da en uygun fiyatlı temel planını Kanada’da kaldırdı. Bu kararın henüz geniş çapta bu kararını uygulayıp uygulanmayacağı henüz bilinmiyor. Ancak böyle bir kararın arkasında ise belli ülkelerde yer alan reklamlı aboneliği yaygınlaştırma fikri olduğu düşünülüyor. Son zamanlarda ardı ardına eleştiri ve tepki toplayan kararlar alan Netflix için ilginç olansa son durumdaki abone sayısı. Şirketin en son almış olduğu şifre paylaşımı engeli kararının ardından sosyal medyada çok sayıda tepki gelmesine rağmen, bu kararla birlikte şirket abone sayısında ciddi bir artış görüldü. Şimdi ise platform bir karar daha alıyor ve Kanada’da en ucuz fiyatla abonelere sunulan temel planı bir çırpıda kaldırıyor.

Türkiye’de Kalkarsa Ne Kadar Olur?

Platformun bu kararı almasının arkasında ise reklamlı sistemi daha da yaygınlaştırmak olduğu düşünülüyor. Hatırlanacağı üzere Kasım 2022’de saatte 4 reklam gösteren bu sistemi Kanada da dahil olmak üzere belli ülkelerde temel paketten 3-4 dolar daha ucuza sunmuştu. Geçtiğimiz mayıs ayında ise reklamlı paketin hızla popülerleştiğini duyurarak, söz konusu aboneliğin 5 milyondan fazla olduğunu açıklamıştı. Ve doğal olarak da reklamlı aboneliğe reklamsızlardan fazla abone alınması şirketi bu tarz bir karara yöneltmiş olabilir. Peki ama Türkiye’de de Kanada’da olduğu gibi en ucuz Netflix aboneliği kalkarsa ücretler ne olur? Bu durumda Türkiye’deki en ucuz abonelik, 97,99 TL değerindeki Standart HD pakete dönüşüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz