ABD TikTok Oracle
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Donald Trump, ABD yönetiminin TikTok ve Oracle arasındaki anlaşmaya onay verdiğini açıkladı. Çin hükumetinin, ikili arasındaki anlaşmayı onaylayıp onaylamayacağı ise henüz bilinmiyor.  

ABD Başkanı Donald Trump’ınkullanıcı verilerini Çin hükumetine ilettikleri gerekçesiyle TikTok ve WeChat hakkında iki adet kararname çıkarması ve TikTok’un ABD operasyonlarının başka bir ülkeye satılmaması durumunda, platformun ülke ağında yasaklanacağına işaret etmesinin ardından Microsoft, TwitterOracle ve Walmart gibi birçok şirket, çatı şirket “ByteDance” ile görüşmelere başlamıştı. Yakın bir zamanda da ByteDance’inOracle ile anlaşmaya varmak üzere olduğu belirtilmiş; fakat Trump’ın anlaşmayı onaylamadığı ve TikTok ile WeChat’in, 20 Eylül’den itibaren ABD’de yasaklanacağı ifade edilmişti.  

Kısa bir süre önce ise Donald Trump, ABD yönetiminin TikTok ve Oracle arasındaki anlaşmaya onay verdiğini açıkladı. Anlaşma kapsamında, ByteDance ve Oracle’ın ABD’de yeni bir şirket kuracağı ve şirket merkezinin, ‘Teksas’ eyaletinde olacağı ifade edildi. Şirket yöneticilerinin büyük bir çoğunluğunun ABD vatandaşlarından oluşacağına işaret eden Trump ayrıca, TikTok’un kullanıcı verilerini ABD sınırları içerisinde saklayacağının ve kaynak kodlarının paylaşılmayacağının da altını çizdi. 

Diğer yandan; kurulacak yeni şirketin, 25 bin kişi istihdam edeceği belirtildi. ABD Başkanı, bu gelişmenin ülke ekonomisine 5 milyar dolar katkı sağlayacağına işaret etti. Yaşanan gelişmeler sonrası, TikTok ve WeChat için belirlenen yasaklama tarihi de 20 Eylül’den 27 Eylül’e ertelendi. Bununla birlikte; anlaşmanın, ABD hükumeti yanında Çin hükumeti tarafından da onaylanması gerektiği ifade edildi. Çin hükumetinin, ikili arasındaki anlaşmaya onay verip vermeyeceği ise henüz bilinmiyor.  

TikTok ve Walmart, yeni şirketten yüzde 20 pay alabilmek için ortak yatırım yaptı

TikTok Walmart

“ByteDance” ile yapılan görüşmelerde, Oracle yanındaki taraflardan birinin de perakende devi “Walmart” olduğu biliniyordu. Yapılan açıklamada; TikTok ve Walmart ikilisinin, yeni kurulan TikTok Global’in yüzde 20’sini satın almak üzere ortak yatırım yapmış olduğuna da dikkat çekildi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TikTok ve WeChat 20 Eylül’den İtibaren ABD’de Yasaklanıyor

TikTok, ABD Operasyonlarının Satışı İçin Microsoft Yerine Oracle’ı Tercih Etti 

TikTok, Ağustos Ayını 44.6 Milyonluk İndirilme Sayısı ile Kapattı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz