TikTok ABD Microsoft
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Bloomberg’in haberine göre; popüler kısa video platformu TikTok, ABD operasyonlarının satışı için Microsoft yerine Oracle ile anlaşmaya karar verdi. İkili arasındaki anlaşmanın, TikTok’un ABD’deki kullanıcı verilerinin tümünün Oracle’ın bulut hizmet ağlarında depolanacağı anlamına geldiği ifade edildi.  

ABD Başkanı Donald Trump’ın TikTok’un ABD operasyonlarını başka bir şirkete satmaması durumunda ülke ağında yasaklanacağını açıklamasının ardından birçok şirket, platformun çatı şirketi “ByteDance” ile görüşmeler yapmaya başlamıştı. Microsoft, OracleTwitter ve Walmart; konuya ilişkin görüşmeler yürüten şirketlerin başında geliyordu. Bloomberg’in haberine göre ise popüler kısa video platformu TikTok, ABD operasyonlarının satışı için Microsoft yerine Oracle ile anlaşmaya karar verdi. İkili arasındaki anlaşmanın, doğrudan bir satış yerine kurumsal bir yeniden yapılanma niteliğinde olacağı ifade edildi. 

Bununla birlikteOracle’ın, yeni kurulan ABD merkezli bir şirketten pay alabileceği ve TikTok’un teknoloji ortağı olarak hizmet verebileceği belirtildi. Bu durumun da TikTok’un ABD’deki tüm kullanıcı verilerinin, Oracle’ın bulut hizmet ağlarında tutulacağı anlamına geldiğine işaret edildi. Diğer yandan, Microsoft da “ByteDance” ile yaptığı görüşmeleri sonlandırdığını doğruladı. Şirket, perakende devi Walmart ile bir araya gelerek platformun ABD operasyonlarını satın almaya yönelik bir girişimde bulunmuştu.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “ByteDance, bugün TikTok’un ABD operasyonlarının Microsoft’a satılmayacağını tarafımıza bildirdi. Ulusal güvenlik çıkarlarını koruyan teklifimizin, TikTok kullanıcılarının yararına olacağına olan güvenimiz tam ifadelerine yer verildi. Öte yandanWalmart’ın, hala “ByteDance” ile anlaşmaya varmak üzere çalışmalar yürüttüğü belirtildi. Şirket sözcülerinden biri, konuyla ilgili açıklamasında Walmart, ByteDance yetkilileri ve diğer ilgili taraflarla görüşmeler yürütmeyi sürdürüyor. Onaylanacak herhangi bir anlaşmanın, tüm yasal düzenlemeler ve ulusal güvenlik endişelerini rahatlatacağını biliyoruz” ifadelerini kullandı.  

ABD yönetimi, TikTok varlıklarının tümünün satışını talep edebilir

TikTok ABD

Bunun yanındaOracle ile yapılacak anlaşmanın, TikTok ile ilgili endişeleri rahatlatamayabileceği ve Trump hükumetinin, kurumsal bir yeniden yapılanma yerine tüm ABD varlıklarının satışını talep edebileceği tahmin ediliyor. Bu nedenle, ABD yönetiminin anlaşmayı onaylayıp onaylamayacağı veya TikTok operasyonlarının, belirlenen tarihten itibaren ülke ağında sürdürülmesine izin verip vermeyeceği henüz bilinmiyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TikTok, ABD Yönetimine Gönderme Yaptığı T-Shirt ve Kapşonlular Satmaya Başladı 

TikTok CEO’su Kevin Mayer İstifa Etti!

TikTok, ABD Başkanı Trump Yönetimine Karşı Resmen Dava Açtı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz