Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Pandemiden sonra hizmet sektöründe çalışan açığı artmaya başladı ve bu otonom hizmet robotlarıyla doldurulmaya başlandı. Üstelik bu robotlar 1 yıl gibi kısa bir zamanda kendi masraflarını amorti etmeye bile başladı.

Hizmet sektörü, tüm dünyada milyonlarca insanın başlıca geçim kaynaklarından biri olarak dikkat çekiyor. Fakat pandemi dönemi, başta hizmet olmak üzere pek çok sektörde iş bırakmalara ve işten çıkarmalara neden oldu. Tüm bunların yanı sıra farklı bir işte evden çıkma fikri de birçok insanı cezbediyor.

ABD’deki bazı oteller, temiz personelleri yerine temizlik robotlarını tercih etmeye başladı. Yapay zekâ birbirine bağlı olarak çalışan robotlar, şimdiden ABD’deki birçok çalışanı işinden etmeye başladı.

Robotlar 1 Yılda Kendi Parasını Amorti Etti

ABD’nin New York eyaletinde bulunan Long Island’daki Garden City Hotel’in yöneticisi Grady Colin, geçtiğimiz sene pandemi döneminde Covid-19 endişesiyle işten ayrılan ve bütçeden dolayı işten çıkarılan temizlik çalışanlarının yerine 2 adet tam otonom robot süpürge almıştı. 1 yıllık çalışma süresinden sonra Colin, robotların ilk önce kendilerine yüklü miktarda paraya mâl olsa da 1 yıl içerisinde robotların kendi masraflarını amorti ettiğini ve hatta kâra geçmeye başladığını açıkladı.

Bu robotlar, ilk alındıklarında oteli baştan sona tarayarak otelin haritasını çıkartıyor ve iki robot tarama sonuçlarını birleştirerek otelin “temizlenebilir” alanlarını belirliyor. Daha sonrasında ise robotlar, herhangi bir yardıma ihtiyaç -duymadan neredeyse tüm oteli 2 saat gibi kısa bir sürede temizleyebiliyor. Her bir robot için 30.000 dolar harcadığını açıklayan Grady Colin, robotların işletmeyi baştan sona değiştirdiğini söylüyor. Tüm bunların yanı sıra otonom temizlik robotu fikrine kapılan teknoloji meraklılarının sırf robotları görmek için otelde yer ayırtıp kaldığını bile söyleyen Colin, “robot temizlikçi” fikrinin otelde kalan herkese cazip geldiğini söylüyor.

Pandemi ile Turizm Sektöründe Büyük Değişiklik

Pandemi nedeniyle turizm sektörü büyük bir zarara uğramıştı. 2022 ile sektör kendini yavaş yavaş toparlamaya başladı. ABD özelinde baktığımızda ABD Çalışma Bakanlığı’nın sunduğu verilere göre 2022 yılında geçen yıla kıyasla 350.000 hizmet sektörü çalışanı otellerdeki işlerini bıraktı.

Bu açığı kapatmak için oteller yavaş yavaş otonom robotlara yönelmeye başladı. Artık mutfak ve temizlik bölümlerinde birçok otel, robotları kullanıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz