Okuma Süresi
2 dakika

Toyota’nın başında bulunan Akio Toyoda, sektörde sadece elektrikli otomobillerle ilerleme konusunda şüphelerinin olduğunu açıkladı. Toyoda, sadece elektrikli otomobillerin kullanılmasının tek seçenek olmadığını belirtip diğer teknolojilerin de gerekli olduğunu belirtti.

Otomotiv endüstrisi, geleneksel içten yanmalı otomobilleri bırakarak yavaş yavaş çevre dostu adımlar atmaya başlıyor. Sektördeki birçok marka, her sene yeni elektrikli araçlarını tanıtarak 2030’lu yıllarda tamamıyla bu araçlara geçmeye planladığını belirtiyor. Tüm bunların yanı sıra dünyanın en büyük üreticilerinden olan Toyota’dan gelen açıklamalar, tamamen elektrikli otomobillerden oluşan bir gelecek konusunda şüpheler olduğunu bize gösteriyor.

Toyota Motor Corporation’ın başkanlığını üstlenen Akio Toyoda, elektrikli otomobiller hakkında bazı açıklamalar yaptı. 56 yaşındaki iş insanı, günümüzde herkesin beklentisi gelecekte yolların tamamen elektrikli otomobillerden oluşacağı yönünde olsa da sektörde tamamen elektrikli araçlara geçme konusunu sorgulayanların olduğunu ifade etti.

Sadece Elektrikli Otomobillerden Oluşan Bir Gelecek Hakkında Şüpheler Var

Tayland’da gazetecilere açıklamalar yapan Toyota başkanı, otomotiv endüstrisinde sadece elektrikli araçlarla ilerlemeyi sorgulayan ‘sessiz bir çoğunluğun’ bulunduğunu, kendisinin de bunların içinde olduğunu belirtti. Toyoda, en iyi yolun diğer teknolojileri de dahil etmek olduğunu düşündüğünü vurguladı.

Sektöre dahil olan insanların sessiz bir çoğunluk olduğunu söyleyen yönetici, “Bu sessiz çoğunluk, elektrikli araçların tek seçenek olmaya uygun olup olmadığını merak ediyor. Ancak şu an bu durumun trend olması nedeniyle düşüncelerini yüksek sesle dile getirmiyorlar. Doğru cevap hâlen net değil, kendimizi tek bir seçenekle sınırlamamalıyız” ifadelerini kullandı.

Toyoda ayrıca karbon nötr hedeflerini gerçekleştirmenin tek yolunun elektrikli araçlar olmadığına dikkat çekerek şunları ekledi: “Karbon nötrlüğü elde etmek için, güç aktarma organı değil, karbonun asıl düşman olduğunu hatırlamalıyız. Açıkçası elektrikli otomobiller, sıfır karbon hedeflerine ulaşmak için tek yol değil. Toyota’da, hibritten tam elektrikliye kadar birçok farklı karbon azaltıcı seçeneğe inanıyoruz.”

Elektrikli Otomobillerin Yanında Diğer Teknolojilerin de Kullanılmasını İstiyor

Yapılan açıklama, Toyota’nın daha daha önceki hamleleriyle paralellik gösteriyor. Şirketin ana amacı sadece elektrikli otomobillere değil, bunun yanında diğer çevre dostu teknolojilere de yer vermek. Bu da hidrojen yakıtlı, hibrit, şarj edilebilir hibrit ve elektrikli otomobillerin hep birlikte kullanılması anlamına geliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz