AirBnb, bir süredir ev sahipleri tarafından misafir kullanıcılarla ilgili kendilerine ulaştırılan şikayetlerin ardından benzer problemleri ortadan kaldırmak için yapay zeka destekli bir yazılım kullanacağını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, kullanılacak yazılım platforma üye olan misafir kullanıcılar ve geçmişleriyle ilgili geniş bir internet taraması yapacak. Böylece şirket, misafirlerin güvenilirliği ve sorumluluk bilinciyle ilgili fikir sahibi olabilecek. 

Dünyaca ünlü çevrim içi rezervasyon platformu AirBnb, bir süredir ev sahiplerinden misafirlerin etik olmayan ve platform kurallarına aykırı davranışlarıyla ilgili pek çok şikayet alıyordu. Bazı ev sahipleri konutlarında, misafirlerin gürültülü partiler düzenlemekte bir problem görmediğini bildirmişti. Kısa bir süre önce ev sahibi Elizabeth Sterling, 5 odalı lüks dairesini hamile bir kadına baby shower (doğum öncesi hediye vermek için düzenlenen bir tür parti)” düzenlemesi için kiralamış, fakat daha sonra evde gürültülü bir müzik sesi ve bahçesinden gelen bir yabancı madde kokusuyla uyanmıştı. Sterling, daha sonra 2.5 milyon dolarlık konutunun bir grup madde bağımlısı tarafından harap edildiğini ifade etmişti. 

AirBnb ise konuyla ilgili olarak bir inceleme yapmış ve inceleme sonrası yaptığı açıklamada bu tip davranışlara sıfır toleransları olduğunu ve ev sahibine gerekli tüm desteği sağladıklarını belirtmişti. Şirket şimdi de benzer problemleri ortadan kaldırmak için platformlarında yeni bir kişilik analizi yazılımı geliştirdiklerini açıkladı. Açıklamaya göre, yapay zeka destekli yazılım, platform üzerinden rezervasyon yapan misafirlerin geçmişine ve arka plan bilgilerine ilişkin olarak geniş bir internet taraması yapacak. Şirket, böylece misafirlerin güvenilirliği ve sorumluluk bilinciyle ilgili fikir sahibi olabilecek. 

Yazılım, Avrupa Patent Ofisi’nin yayınladığı bir patentte ortaya çıktı

Paylaşılan detaylara göre, söz konusu teknoloji geçen sene Avrupa Patent Ofisi tarafından yayınlanan bir patentte ortaya çıktı. Patentteki bilgiler, AirBnb’nin kendi kişilik analizi yazılımını misafirlerle ilgili veri toplamak ve internet taraması yapmak için kullanabileceğine işaret ediyordu. Patente göre, söz konusu araştırmalar çeşitli sosyal medya hesaplarının, varsa kişiyle ilgili suça ilişkin yayınlanmış haberlerin veya kişinin negatif düşünceler ve nefret suçu içeren blog paylaşımlarının taranması gibi çok geniş yelpazeye yayılan bir inceleme sürecini içerecek. Bununla birlikte, yapay zeka destekli yazılım isim ve kullanıcılar tarafından paylaşılan kişisel verilere bakarak sahte hesapları olan kullanıcıları da tespit edebilecek. 

Yazılım, edindiği verilerden yola çıkarak kullanıcıların kişilikleriyle ilgili analiz yapacak ve kullanıcının duygusal dengesizlik eğilimi, suça yatkınlığı, narsistik kişilik bozukluğu veya güvenilir olmayan davranışları gibi pek çok konuda fikir sahibi olabilecek. Ayrıca yapay zeka destekli teknoloji, konuk ve ev sahibi uyumluluğunu da kontrol edecek. 

İlk kez yapay zeka tarafından geliştirilen bir ilaç insanlar üzerinde denenecek 

Güney Kore, suç tespiti için yapay zekâ destekli kameralar kullanacak 

Samsung’dan yapay zekâ destekli görünmez klavye