İlk kez yapay zeka tarafından geliştirilen bir ilaç insanlar üzerinde denenecek 

0
2164
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

İngiliz bir girişim şirketi ve Japon bir ilaç firmasının ortak çalışması ile yapay zeka tarafından üretilen ilaç molekülü, dünyada ilk kez insanlar üzerinde kullanılacak. Uzmanlar obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu olan kişileri tedavi etmeyi amaçlayacak olan ilacın, eczacılık sektöründe önemli bir kilometre taşı olacağını düşünüyor. 

Yapay zekanın tıp alanında kullanımı günümüzde git gide daha da yaygın bir hal almaya başlarken uzmanlar, konuyla ilgili yaşanan yeni bir gelişmenin daha müjdesini verdi. Paylaşılan yeni bilgilere göre, yapay zeka tarafından üretilen bir ilaç dünya tarihinde ilk kez insanlar üzerinde test edilecek. İngiliz girişim şirketi “Exscientia” ve Japon ilaç firması “Sumitomo Dainippon Pharma”nın ortak çalışması olan ilaç, obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu olan kişileri tedavi etmek için kullanılacak.  

Pill, test-tube and screen with digits on

Exscientia” girişim şirketinin baş yöneticisi olan Andrew Hopkins, kısa bir süre önce konuyla ilgili olarak BBC’ye açıklama yaptı. Yöneticinin paylaştığı detaylara göre, genellikle bir ilacın geliştirilme aşamasında deneye alınma süreci, yaklaşık 5 yılı alırken yapay zeka tarafından geliştirilen ilaçta bu süreç sadece 12 ayı aldı. İlacın eczacılık sektöründe önemli bir kilometre taşı olacağını düşünen Hopkins, yaptığı açıklamada daha önce de yapay zekanın hastalara tanı koymak veya yapılan hasta taraması ve verilerini analiz etmek üzere kullanıldığını ifade etti. Fakat açıklamaya göre uzmanlar, bu defa ilk kez yeni bir ilacın geliştirilmesi için doğrudan yapay zeka kullanımından faydalandı. 

Şirket, 2020 sonuna kadar başka bir ilacı daha hazır hale getirmeyi planlıyor

Şirket, halihazırda zaten kanser ve kalp-damar rahatsızlıklarının tedavisi için geliştirilen ilaçlar üzerinde çalışıyordu. Bu senenin sonuna kadar klinik deneylerde kullanılmak üzere başka bir ilaç molekülünü daha hazır hale getirmeyi planlayan şirketin yöneticisi Hopkins, 2020 yapay zeka üretimi bir ilacın kullanıldığı ilk yıl olsa da önümüzdeki 10 yıllık süreç içerisinde tüm yeni ilaçların yapay zekalar tarafından geliştirilmesini beklediğini de sözlerine ekledi. 

Paylaşılan diğer detaylara göre, insanlar üzerindeki ilk deneme Japonya’da yapılacak bir deney ile gerçekleştirilecek. Deney başarılı olursa ilaç, küresel boyutta da test edilecek.  

Samsung’dan yapay zekâ destekli görünmez klavye

Güney Kore, suç tespiti için yapay zekâ destekli kameralar kullanacak