Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Yatırımcılarda yeni bir kriz endişesi yaratan olay Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşandı. ABD’nin en büyük 16. bankası olan Silicon Valley Bank’ın (SVB) iflas bayrağını çekmesinin ardından bugün de Signature Bank kapatıldı. Dünya genelinde ve ABD’de yeni bir ekonomik kriz beklentisi gündemde.

ABD’de faaliyet gösteren ve ülkenin en büyük 16. bankası olan Silicon Valley Bank’ın iflasın eşiğinde olduğuna dair duyumlar piyasalarda büyük endişeye neden olmuştu. 6 binden fazla çalışanı olan bankanın iflas ettiğini duyurmasının ardından bugün de Signature Bank’ın kapanması adeta söz konusu endişeleri haklı çıkarma yönünde. İşte detaylar!

Elon Musk Alacak mı?

Hatırlanacağı üzere Silicon Valley Bank’ın (SVB) batması ve iflas duyurusunda bulunmasının hemen akabinde ekonomik kriz endişesi artarken bir kısım yatırımcı da SVB’nin Elon Musk tarafından satın alınması gerektiği konusunda yorumlarda bulunmuştu. Hatta konu ciddi ciddi bir iddiaya dönüştü ve Twitter’ın bankayı satın alarak dijital hale getirmesi gerektiğini ileri sürdü. İddialar hakkında henüz Elon Musk’tan resmi bir açıklama gelmemiş olsa da konu hakkında yorumlar devam etti. Hatta Razer CEO’su Min-Liang Tan Twitter’dan bir açıklama yaptı. Min-Liang Tan konu hakkında; “Bence Twitter SVB’yi satın almalı ve dijital bir banka olmalı” şeklinde bir paylaşım yaptı. Elon Musk ise resmi bir açıklama yerine yalnızca bir ima ile “Bu fikre açığım” yanıtını vermişti.

Bir Banka Daha Kapatıldı

Elon Musk’ın Silicon Valley Bank’ı satın alıp almayacağına dair iddialar ve yorumlar sürerken bugün de benzer yönde başka bir gelişme yaşandı. Yine Amerika’da kripto şirketleriyle çalışan Signature Bank de kapatıldı. Düzenleyici kurumlar kripto şirketleriyle olan ortaklığı ve çalışmalarıyla tanınan New York’taki Signature Bank’i kapatma kararı aldı. Kararın gerekçesi ise sistematik risk. Hazine Bakanlığı, Federal Rezerv yönetimi ve FDIC tarafından ortak bir basın bülteninde kamuoyuna açıklanan kapatma kararı şu şekilde:

“New York’taki Signature Bank için de benzer bir sistemik risk (Silicon Valley Bank’e gibi) istisnasını duyuruyoruz. Signature Bank, bugün devlet kiralama otoritesi tarafından kapatıldı. Tüm mevduat sahiplerinin durumu gözetilecek. Silicon Valley Bank kararında olduğu gibi, vergi mükellefi hiçbir zararı karşılamayacak.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz