Okuma Süresi
2 dakika

Son dönemlerin en popüler teknolojik geliştirmelerinin başında elbette yapay zeka geliyor. OpenAI şirketinin ChatGPT ile yeni bir çığır açtığı yapay zeka teknolojilerini ülkemizde de görmeye başladık. Yapay zeka destekli dijital ses çözümleri konusunda dikkat çeken çalışmalara imza atan Türk girişim şirketi DeepZen de seslendirme, oyun ve otomotiv sektörleri de dahil olmak üzere “sesin olduğu” bir çok alandaki teknolojileriyle hayalleri gerçeğe dönüştürüyor.

Yapay Zeka ile Ses Klonlayarak Dublaj Hizmeti Sunuyorlar

Power House’un yatırımcısı olduğu, birden fazla dilde insan sesine en yakın sesi üretebilen ve bu sesleri üretirken duygu kontrolü de yapabilen İngiltere merkezli Türk girişim şirketi DeepZen, Türkiye ve dünyada bu yetenekte dijital ses çözümleri sunabilen şirketler arasında yer alıyor. DeepZen, bu kapsamda otomatik deşifre, Makine Tabanlı Sinir Ağlarına Dayalı Çeviri (NMT), ses sentezi, dudak senkronizasyonu ve yeni geliştirilen ses klonlama teknolojileri sayesinde geleneksel dublajı aratmayacak işler ortaya koymayı başarıyor.

Ünlüler de dahil olmak üzere pek çok farklı kişinin sesini klonlayabilen DeepZen, bununla birlikte, sesli kitaplar, reklam, pazarlama, podcasting, oyun ve sanal asistanlar dahil olmak üzere, diğer sesli içerik türleri için de dijital ses çözümleri üreterek müşterilerine destek sunmaya devam ediyor. Tüm bunlara ek olarak DeepZen, profesyonel ses ekipmanlarınız olmadan da ses klonlaması yapabiliyor. Böylelikle kişilerin kendi seslerini kullanarak ya da markaları için istedikleri biçimde özel sesler oluşturarak kullanmalarına olanak sağlıyor.

DeepZen Kurucu ve CEO’su Taylan Kamış konuyla alakalı olarak; “Bizce her yapay zekâ tabanlı teknolojide olduğu gibi teknolojinin doğru ve insanlığın yararına kullanılması çok kıymetli. Biz DeepZen olarak bu sorumluluk bilinciyle insanlık adına güzelliklere imza atacağımıza inanıyoruz. Bizi dinlemeye devam edin! Biz DeepZen olarak kendimizi teknoloji ile özdeşleştiriyor, sürekli gelişen bilgiyi, hayata ve insanlığa anlam katma sanatı ile birleştirmeyi seviyoruz. Adımız da o yüzden DeepZen. Yapay zeka her alanda ağırlığını artırmaya devam ederken bu yeni duruma uyum sağlamak isteyenler için biz de payımıza düşeni yapmaya özen gösteriyoruz. Örneğin; Bugüne kadar yaptığımız en ilginç projelerden biri, 2014 yılında vefat eden efsanevi sanatçı Edward Herrmann’ın eski ses kayıtlarını, ailesinden izin alıp klonlamak oldu. Bizce her yapay zekâ tabanlı teknolojide olduğu gibi teknolojinin doğru ve insanlığın yararına kullanılması çok kıymetli. Daha nice güzelliklere imza atacağımıza inanıyoruz” açıklamasını yapıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz