Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Turkcell, 30. yılını kutladığı 2024’ün ilk çeyreğinde kayda değer bir büyüme elde etti. Şirket, genişleyen müşteri tabanı ve dijital servislerdeki gelir artışı ile techfin faaliyetleri sayesinde finansal sonuçlarda güçlü bir performans sergiledi. Grup gelirleri yıllık bazda %11,8 artarak 30,8 milyar TL’ye, FAVÖK ise %23,2 artışla 12,8 milyar TL’ye ulaştı. FAVÖK marjı %41,4 olarak gerçekleşirken, net kâr 2,6 milyar TL’ye yükseldi.

Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, “30. yılımıza güçlü sonuçlarla başladık. Türkiye’nin dijital dönüşümünün öncüsü olarak bu başarıyı sürdüreceğiz,” dedi. 2024’ün ilk çeyreğinde teknolojiye yaptıkları yatırımlar ve müşteri odaklı stratejilerle pazardaki güçlü konumlarını devam ettirdiklerini belirtti.

Mobil segmentte yeni aboneler kazanma ve mevcut aboneleri üst paketlere taşıma stratejilerinde başarılı olduklarını ifade eden Dr. Koç, bu çeyrekte 472 bin mobil faturalı net abone kazanımı gerçekleştirdiklerini açıkladı. Sabit genişbant segmentinde ise fiber aboneliklerde büyümenin sürdüğünü belirten Dr. Koç, müşterilere sundukları değer odaklı hizmetlerle pazardaki lider konumlarını koruduklarını vurguladı.

Turkcell Dijital İş Servisleri’nin kurumsal müşterilerin dijital dönüşüm süreçlerinde önemli bir rol oynadığını söyleyen Dr. Koç, veri, enerji, yapay zeka ve siber güvenlik alanlarına odaklandıklarını belirtti. Techfin işinin ise finansal teknolojiler alanında sundukları yenilikçi hizmetlerle müşteri iş süreçlerine değer kattığını ekledi. Dr. Koç, “Şirketimizin 30. yılını kutlamanın mutluluğu ve gururuyla, Türkiye’nin Turkcell’ini ‘Dijital Yüzyılın Lideri’ yapma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz,” dedi.

Son bir yılda 1,7 milyon faturalı abone kazanan Turkcell, toplam abone sayısını 42,8 milyona ulaştırdı. Sabit genişbant segmentinde ise net 48 bin fiber abone kazanımıyla toplam fiber abone sayısı 2,3 milyonu aştı. Sabit abone kayıp oranı %1,3 ile 2007’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Dijital servislerin gelirleri ilk çeyrekte %32 büyüyerek 1,6 milyar TL’ye ulaştı. Dijital servisleri kullanan tekil ücretli abone sayısı ise 5,5 milyon oldu. Dijital İş Servisleri’nin gelirleri ise ilk çeyrekte 2,8 milyar TL’ye ulaşırken, veri merkezi ve bulut servislerinin gelirleri %48 büyüyerek 470 milyon TL’ye çıktı.

Turkcell, 30. yılında elde ettiği bu güçlü büyüme performansı ile Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sağlamaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz