Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Amerika’nın Batı Virjinya eyaleti valisi, tüm ilçelerde engelli vatandaşların çevrim içi oy kullanabilmelerini sağlayacak bir yasa tasarısını imzalamak üzere olduğunu açıkladı. Yasa hayata geçirilirse Batı Virjinya, 2020 Başkanlık Seçimleri’nde çevrim içi oy kullanmayı mümkün hale getiren ilk eyalet olacak. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık yarışı yaklaşırken seçimlerin tüm eyaletlerde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi adına yönetim birimlerine yeni yasa tasarıları sunulmaya başlandı. Konuyla ilgili olarak Batı Virjinya eyaleti valisi de seçimler sırasında tüm ilçelerde engelli vatandaşların çevrim içi bir platform üzerinden oy kullanmalarını mümkün kılacak bir yasa tasarısını imzalamaya hazır olduğunu açıkladı.  

Konuya ilişkin açıklama yapan eyalet sekreteri Mac Warner, detayların henüz şekillenmediğini fakat böyle bir uygulamaya gidilirse büyük ihtimalle, daha önce de yurt dışındaki birliklerin oy verebilmesi için kullanılan “Voatz” isimli bir uygulamanın kullanılacağını ifade etti. Yasa hayata geçirilirse Batı Virjinya eyaleti, 2020’de vatandaşlarına çevrim içi oy kullanma seçeneğini sunan ilk eyalet olacak. 

2018 yılında sistemi hackleme girişiminde bulunulmuştu

Diğer yandan eyaletin böyle bir adım atıyor olması, akıllara seçimlerde yaşanabilecek siber güvenlik sorunlarıyla ilgili pek çok soru işaretini getirdi. Warner, konuyla ilgili olarak uygulamanın 2018 yılında gayet sorunsuz bir şekilde çalıştığını ve iyi iş çıkardığını belirtti. Warner’ın iyimser tavrının aksine 2018 yılında oy sistemini hackleme girişiminde bulunulmuştu; fakat sonrasında girişimin başarılı olup olmadığıyla ilgili herhangi bir detay paylaşılmamıştı. Hackleme girişimine ilişkin açılan soruşturma ise hala devam ediyor. 

Eyalet yetkilisi, sistemin dünyanın her yerinde olduğu gibi içerisinde bazı riskler barındırıyor olduğuna da işaret etti. Fakat engelli vatandaşlar, genel nüfusun nispeten daha küçük bir bölümünü oluşturduğu için en kötü ihtimalin gerçekleşeceği senaryoda bile verilebilecek toplam zararın oldukça sınırlı olduğu bildirildi.  

Twitter’dan ABD’deki başkanlık yarışının adil ilerleyebilmesi için yeni bir hamle geldi