Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Teknoloji devlerinin yapay zeka alanında yapmış oldukları çalışmanın ardı arkası kesilmiyor. Hatta en son OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, dijital teknoloji alanında büyük bir ses yaratarak başta Google olmak üzere birçok firmanın yapay zeka alanındaki çalışmalarını hızlandırdı. Bu alanda çalışmalarını hızlandıran ABD’li teknoloji devi Google, geçtiğimiz yıl mesajlar uygulamalarında önemli bir tasarım değişikliği yaratmıştı. Bunun akabinde ise Google, şimdi de yapay zeka destekli cevap özelliği üzerine çalışma yürütüyor.

Dijital teknoloji alanında önemli çalışmalara imza atan Google, mesajlar uygulaması içerisinde yeni düzenlemeler yapmaya devam ediyor. Bir çok alanda yapay zeka teknolojisinden yararlanmaya çalışan Google, son olarak mesajlaşma uygulamasında da yapay zeka destekli bir çözüm oluşturmaya kararlı görünüyor. İşte detaylar!

Mesajlara Yapay Zeka Geliyor!

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT destekli yapay zeka alanındaki çalışmalar yürüten Google, bu doğrultudaki çalışmalarını daha da üst seviyeye çıkarmaya hazırlanıyor. 9to5Google ekibi, Google Mesajlar uygulamasının beta sürümünde yaptığı çalışmalarda yeni bir buton keşfetti. Emoji butonunun hemen üst kısmında bulunan buton, bundan böyle yapay zeka destekli cevaplar için kullanılacak. 9to5Google ekibi butonun işlevi ile ilgili araştırmalar yaparken, söz konusu yeni özelliğin kullanıldığı anda şimdilik “TODO!” yazdığını duyurdu. Yakın bir gelecekte ise, Google’ın tam bir mesaj oluşturmak için yakın zamanda piyasaya sürülmüş olan Bard ya da LaMDA gibi yapay zeka araçlarından biriyle çalışacağı tahmin ediliyor.

Google Durmuyor!

Peki yapay zeka tarafından oluşturulan mesajlar otomatik olarak alıcıya gönderilecek mi? Bu sorunun cevabı hayır. Çünkü burada kullanıcı tam olarak devre dışı bırakılmak istenilmiyor. Bu nedenle kullanıcılar, butona tıkladıklarında mesaj otomatik olarak gönderilmeyecek. Öncelikle mesajı tekrar okuyacak ardından da gönder tuşuna basıp basmayacağına karar verme şansı olacak. Bugün, Mesajlardaki Akıllı Yanıt, gelen en son iletinin bağlamına göre bazı basit yanıtlar sunabiliyor. Ancak üzerine çalışılan yeni üretken yapay zeka ile birlikte bugünkü mevcut olağan kısa ifadelerden daha derinlemesine yanıtlar sunulabilecek. Diğer yandan Google, bir süredir yapay zeka destekli görüntü oluşturma yazılımı Imagen adlı platform üzerine de çalışmalar yapıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz