Turkcell, Trabzonspor-Fenerbahçe maçı öncesi 5G test şebekesi üzerinden canlı yayın yaparak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. 

Spor yayıncılığında bir ilk gerçekleşti. Şenol Güneş Spor Kompleksi’nde Trabzonspor-Fenerbahçe maçı öncesi televizyondan gerçekleştirilen yayınla, izleyiciler ilk kez Turkcell 5G test şebekesi üzerinden bir canlı yayın izlemiş oldu.

5G alanında çalışmalarını sürdüren şirket, Trabzon’dan yapılan ilk 5G televizyon canlı yayınında Turkcell’in 5G test altyapısının yanı sıra Piko Tv tarafından geliştirilen yerli ve milli bir yazılım da kullandı. 

Turkcell, canlı yayın için kodlayıcısı ve batarya altyapısının bulunduğu, 5G teknolojisi sayesinde hafifletilmiş ve kolay taşınabilir özel bir sırt çantası kullandı. İzleyiciler 5G teknolojisinin hayatımıza entegre olmasıyla birlikte yüksek kapasiteli ve düşük gecikmeli veri iletimi ve canlı yayınların anlık olarak iletilmesi gibi imkanlara sahip olacak. Ayrıca 4K, 8K gibi yüksek çözünürlükle televizyon izleyebilme imkanı yine 5G teknolojisiyle gelecek. 

Turkcell daha önce de Şenol Güneş Spor Kompleksi’nin tüm dijital altyapısını kurmuş ve Trabzonspor’un stadını 5G teknolojisine hazırlamıştı. 

Turkcell’in 5G teknolojisini kullanarak Türkiye’de televizyon yayıncılığı açısından yeni bir dönemi başlattığını belirten Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin şunları söyledi: 

Bugün Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz. Turkcell olarak en ileri teknolojileri hayatın her alanına yaymak adına çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdürüyoruz. 5G’nin hayatımıza girmesiyle birlikte sadece endüstri ve üretim biçimlerinde değil her alanda değişikler olacak. Bunların başında ise televizyon yayıncılığı geliyor. 5G teknolojisinin getirdiği yüksek kapasiteli. ve düşük gecikmeli veri iletim imkanı yayıncılık sektöründe farklı dünyaların. ve deneyimlerin kapısını açacak. Bu sayede izleyiciler daha önce hiç karşılaşmadıkları yeniliklerle karşılaşacak. Bu canlı yayında da gördüğümüz gibi mevcut teknolojilerde birden fazla ekipman üzerinden sunulabilen hızlar 5G teknolojisi sayesinde tek bir el. terminali ile sağlanabiliyor. Gigabit seviyesindeki veri gönderme hızları sayesinde 4K/8K gibi yüksek çözünürlüklü kaliteli kamera çekimleri, lokasyondan bağımsız olarak tek kameraman tarafından kolaylıkla yapılabiliyor ve evlerimizdeki televizyonlardan. çok düşük gecikmeli olarak izlenebiliyor. Televizyon yayıncılığında olduğu gibi Turkcell’in güçlü altyapısıyla desteklenen. 5G sayesinde sunacağımız yeni teknolojilerle hayatın her alanına dokunmaya devam edeceğiz.

Türkiye’nin ilk gerçek 5G canlı maç yayınını 360 derece kamera açısı deneyimiyle gerçekleştirildi

Huawei, corona virüsü için 5G baz istasyonları kurmaya başladı