Ana Sayfa Dijital Anayasa Mahkemesi Sosyal Medya Yasası ile İlgili Kararını Açıkladı: Yasanın İptali Söz...

Anayasa Mahkemesi Sosyal Medya Yasası ile İlgili Kararını Açıkladı: Yasanın İptali Söz Konusu Olabilir

0
5

Anayasa Mahkemesi, Sosyal Medya Yasasının iptali için yapılan başvuruları değerlendirmeye aldı. İşte detaylar!

26 Mayıs 2022 tarihinde TBMM’ye sunulan ve dezenformasyonla mücadeleyi amaçlayan Sosyal Medya Yasası, tüm karşı çıkmalara rağmen meclisten geçmiş ve 18 Ekim tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti. O karar şimdi Anayasa Mahkemesi tarafından incelemeye alındı.

Anayasa Mahkemesi 29. Maddenin İptaline Dair İlk İncelemeyi Tamamladı

Anayasa Mahkemesi, mecliste Sosyal Medya Yasası’nın geçmesini istemediği için protestoda bulunan ana muhalefet partisinin başvurusu üzerine 29. maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulmasına dair ilk incelemeyi tamamladı.

Dün yapılan görüşmede, başvurunun temelleri ve işleme alınıp alınmayacağı tartışıldı. Sonuç olarak ise 29. maddenin iptal isteminin geçerli olduğuna karar verildi. Bir sonraki adımın, maddeyi detaylı inceleyerek iptal edilip edilmeyeceğine karar vermek olduğu açıklandı.

Anayasa Mahkemesi Tarafından İncelemeye Alınan 27. Maddenin Detayları

Mecliste protesto edilen ve sosyal medya fenomenlerinin hakkında birçok yayın yaptığı 29. maddenin detayları şu şekilde:

“MADDE 29- 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununa 217 nci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.

“Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma

MADDE 217/A- (1) Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

(2) Fail, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi hâlinde, birinci fıkraya göre verilen ceza yarı oranında artırılır.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz