Apple’ın Çin’deki tedarikçilerinin ABD’nin radarına takılmasına bağlı olarak, şirketin Samsung’un kapısını çalacağı iddia edildi. Görünene göre Samsung, Apple’ın ana depolama alanı tedarikçisi olabilir.

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın iPhone üretiminde birtakım sorunlarla karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı. Elde edilen bilgiye göre Apple, ABD hükümetinin ticaret kurallarından dolayı Çin’deki büyük tedarikçilerinden bir tanesinden vazgeçmek zorunda kaldı. Bu doğrultuda, şirket, akıllı telefon üretimine devam edebilmek için en büyük rakipleri arasında bulunan Samsung’a yönelecek gibi duruyor.

ABD hükümeti, Çin’i baskı altına almak için birtakım ticari ambargolar uyguluyor. Lisans verilmeyen çip üreticilerinin ABD’li şirketlerle iş yapamayacak oluşu da bunlardan bir tanesi olarak öne çıkıyor. Apple’ın en büyük depolama alanı tedarikçileri arasında yer alan Yangtze Memory Technologies de (YMTC) lisans alamayan üreticiler arasında bulunuyor. Hâl böyle olunca da Apple, bu markadan vazgeçmek zorunda kalacak gibi görünüyor.

Çin’de Satılacak iPhone’ların Yüzde 40’ı Bu Markanın Parçaları Kullanacaktı

2022’nin başında Apple ve YMTC bir anlaşma yapıştı. Bu anlaşmaya göre YMTC tarafından üretilen depolama birimleri, Çin’de satılacak iPhone’ların yüzde 40’ında kullanılacaktı. Fakat ABD hükümetinden gelen lisans kararı, bu hesapların tutmayacak olmasına yol açtı. Yine de şu an için kesinleşmiş bir şey olmadığını belirtmekte fayda var. ABD hükümeti, YMTC’nin 60 gün içinde toplamasını istediği belgeler talep edebilir. Belgelerin onaylanması durumunda çalışmalar devam edebilir.

Samsung ve Apple Arasında Sadece Rekabet Yok

Dışardan görüldüğü üzere Samsung ve Apple arasında sadece bir rekabet olduğunu sanıyorsanız, yanıldığınızı belirtelim. Apple, bugüne kadar OLED ekran panelleri, depolama birimleri ve RAM için Samsung’un kapısını çalıp, kendisi için üretim yapmasını istedi. Tüm bunların yanı sıra iPhone’lardaki RAM’lerin bir numaralı tedarikçisi de Samsung ve depolama alanı noktasında da kapasitesinin yüzde 40 gibi bir bölümünü iPhone’lara ayırıyor. Yeni karar ile Samsung’un Apple için üretim programını değiştirip değiştirmeyeceğinin merak edilmesine yol açtı.

Apple’ın, depolama alanı konusunda Samsung’ın kapısını çalabilecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple ve Samsung arasında sadece rekabet olmadığını biliyor muydunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz