Ankara Büyükşehir Belediyesi başlattığı yeni dijital projesi Fidbi ile dikkatleri üzerine çekti. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Twitter hesabından Fen İşleri Daire Başkanlığı Müfettişi Fidbi’yi tüm Ankaralılarla tanıştırdı. Fidbi, Ankara’nın yol bakım-onarım, kaldırım düzenleme, aydınlatma ve altyapı işlerinden sorumlu olacak, çalışmaları yerinde denetleyerek Ankaralıların sorunlarını çözecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yeni bir dijital proje ile ile sosyal medya kullanıcıları ve tüm Ankaralıların karşısına çıktı. Başkan Mansur Yavaş, Twitter hesabından paylaştığı video ile Fidbi’nin göreviyle ilgili detayları verdi.

1949’da çizgiroman karakteri olarak ortaya çıkan ve 1950’de ilk çizgi film bölümüyle izleyicilerin karşısına çıkan, geride kalan 70 yıl boyunca çocukların sevilen kahramanı olan Road Runner’dan esinlenen Fidbi, hızı ve becerikliliğiyle Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın yeni yüzü olacak. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Fidbi’yi şu şekilde tanıttı: 

Twitter’da @fidbi06 kullanıcı adıyla açılan hesaptan Ankaralılarla buluşan Fidbi, bundan sonra Ankara’daki yol yapım ve onarım işleriyle ilgili son durumu, güncel gelişmeleri paylaşacak. Fidbi’nin aynı zamanda Ankaralılardan gelen şikayet ve önerileri de takip etmesi bekleniyor. Fidbi’nin Twitter’da attığı ilk tweet ise adı oldu. Ardından Mansur Yavaş’ın tweet’ini şu sözlerle yanıtladı: “Çok teşekkür ederim Mansur Başkanım. Ankara’nın her köşesini ivedilikle teftiş edeceğim.” 

 

Road Runner çizgi filminde “Beep Beep” diye sürekli yollarda olan karakter, bu kez Ankara sokaklarında sıklıkla ‘Fidbi’leyecek gibi duruyor. 

Başkan Mansur Yavaş tarafından paylaşılan filmde Fidbi, Ankara sokaklarını arşınlayarak, 8 ayda yapılan icraatları yerinde denetleyerek son durum hakkında bilgi veriyor. Mizahi bir dil ile icraatları anlatan Fidbi; Ankara Kalesi, Güven Park, Kızılay, Ata Kule, II. TBMM, Anıtkabir gibi sembolik yerlerde yol, kaldırım düzenlemeleri ile altyapı ve temizlik çalışmaları hakkında verileri paylaşıyor.  Aynı zamanda Ankara’nın bir hayli ünlü olan “suni göllerine” yönelik espri yapmaktan da geri durmuyor. 

Sevilen çizgi film karakteriyle Ankaralıları buluşturan büyükşehir belediyesi, Fidbi’nin dili, tonu ve mizahi yaklaşımıyla başta gençler olmak üzere Ankaralılarla daha çok iletişimde olacak gibi duruyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi daha önce de @06khaleesi hesabını açmış ve bu hesap üzerinden başkanlığın sevimli kedisini Ankaralılarla buluşturmuştu. 

Fidbi hesabı açıldıktan sonra ilk bir saat içinde yaklaşık 2 bin takipçi kazandı.