ABD merkezli bir teknoloji şirketi BMW’nin kendi teknolojilerini izin almadan araçlarında kullandığını öne sürerek dava açtı.

Teknoloji üreticileri arasında firmaları birbirine düşüren anlaşmazlıklardan biri de lisans anlaşmazsızlıkları. Bir şirket BMW’nin kendi teknolojilerini kopyalayarak araçlarında kullandığını öne sürdü ve firmaya dava açtı. BMW ise konuyla alakalı bir açıklamada bulunmadı.

Daha çok akıllı telefon sektöründe karşımıza çıkan lisans davaları dışında lüks otomobil sektöründe de benzer bir olay yaşandı ve ABD merkezli bir firma BMW’nin kendi teknolojisini kullandığını iddia ederek şirkete dava açtı. Paice LLC isimli bir teknoloji firması, BMW’nin kendi geliştirdikleri teknolojiyi basit bir şekilde kopyaladığını ileri sürüyor.

Söz konusu şirket, BMW’nin hibrit (benzin-elektrik) araçlarında yer alan güç aktarma verimini arttırmak için kullanılan yüksek voltaj teknolojisini kendilerinden kopyaladıklarını öne sürerek dava açtı. Ayrıca şirket BMW yetkililerine bu teknolojiyle alakalı teknik detaylar sunduğunu ancak BMW’nin bu teknolojiyi lisanslamak ya da satın almak yerine kopyaladığını da dile getirdi. Paice LLC CEO’su Robert Oswald, yaptığı açıklamalarda “BMW’ye yaptığımız iyi niyetli sunum, şirketin bu teknolojiyi kendi lehine kullanması ile sonlandı.” açıklamasını yaptı.

İddialara göre Paice LLC şirketi BMW’ye 2009 yılında BMW’ye yaptığı bir sunumda geliştirdikleri teknolojiden bahsetmiş ve gerçekleşen sunumdan bir sene sonra BMW, bu teknolojiyi BMW X6 modelinde kullanmış. Bu teknoloji, BMW X6’dan sonra bir süre kullanılmamış. Aradan geçen yıllar boyunca da Paice LLC’ye herhangi bir lisans başvurusunda bulunmamış.

BMW tarafından gelmiş bir açıklama şimdilik bulunmuyor ancak, Paice LLC’nin söz konusu olan yüksek voltaj teknolojisi BMW’nin 330e, 530e ve 750e iPerformance isimli modellerinde kullanıldı. Bu modellerin yanı sıra i8 ve Mini Cooper Countryman’de kullanıldığına dair iddialar da mevcut.

ABD merkezli teknoloji üreticisi Paice LLC şirketinin ilk lisans davası BMW’ye açtığı dava değil. Şirket geçtiğimiz yıllarda Hyundai, Ford ve Toyota’da benzer davalar açmıştı. Otomobil şirketleri davayla uğraşmak yerine lisans ücreti ödemeyi kabul etmişler ve ücret ödemişler. BMW’nin bu konudaki yaklaşımının ise ne yönde olacağı şu an için bilinmiyor.