Özel ve önemli günlerde ana sayfasını ülkelere göre düzenleyen Google, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü unutmadı. Google, hazırladığı hareketli tasarımı ana sayfasına ekleyerek öğretmenler gününü kutladı.

Öğretmenler Günü ülkemizde her yıl 24 Kasım’da kutlanıyor. Bu özel günü kullanıcılara hatırlatmak isteyen Google da daha önce birçok özel günde yaptığı gibi bir doodle hazırladı.

24 Kasım günü google.com.tr adresine giden internet kullanıcıları Google tarafından güne özel hazırlanan doodle ile karşılaştı. Bir tahta önünde yer alan ahtapotu hareketli bir şekilde resmeden doodle’da ahtapot, elinde kitap, tebeşir ve silgi ile bir takım bilgilerin yer aldığı ders tahtasının önünde görülüyor. Öğretmenlerin çok yönlülüğünü ve farklı fonksiyonlarını simgeleyen ahtapotun yer aldığı doodle’a tıklayan kullanıcılar Google’da yer alan öğretmenler günü içeriklerine erişebiliyor.

Google daha önce de birçok farklı özel ve önemli günde yaptığı doodle’lar ile kullanıcıların karşısına çıkmıştı. Ülkemizde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Kemal Sunal’ın 70. Doğum Günü, Adile Raşit’in 86. Doğum Günü, 2010 Avrupa Kültür Başkenti gibi birçok farklı konuda bize özgü doodle hazırlanmıştı.

Doodle nedir?

Doodle kavramı ilk olarak 1998 yılında, Google’ın kurucuları Larry ve Sergey’in, Nevada çölündeki Burning Man festivaline katıldıklarını göstermek için şirket logosunu değiştirmeleriyle doğdu. Google kelimesindeki ikinci “o” harfinin arkasına bir çöpten adam çizimi yerleştirdiler. Logonun bu değiştirilmiş hali, şirket sahiplerinin “şirket dışında” olduklarını Google kullanıcılarına komik bir şekilde söylemeyi amaçlıyordu. İlk doodle diğerlerine göre basit olsa da, önemli etkinlikleri kutlamak için şirket logosunu süsleme fikri doğmuş oldu.

Şirket kurucuları tarafından başlatılan bu cin fikir, zamanla bir gelenek halini aldı ve dünyanın her yerinden talep almaya ve ilgi görmeye başladı. Şirket sadece bu işle ilgilenmek üzerine adında doodle’cı denen çizerler ve mühendislerden oluşan bir ekibe sahip.

Doodle’lar farklı ülkelerde, kültüre özgü önemli gün ve özel dönemlerde google logosu yerine bir tasarım eklenerek oluşturuluyor. Bu tasarım bazen o özel günü hatırlatmak, bazen bir konuya dikkat çekmek bazen de kutlama yapmak gibi farklı amaçları içeriyor. Kullanıcılar doodle’a tıklayarak o günü özel yapan konu hakkında bilgi edinebiliyor. Şirket bugüne dek 4 binin üzerinde doodle üretti.