Apple tarafından işletilen App Store, bilindiği gibi iOS ve macOS işletim sistemlerine sahip cihazlar için uygulama indirme platformu olarak tanımlanabilir. Güvenlik konusunda her daim sıkı önlemler alan bir şirket olarak tanınan Apple, App Store’da yer alan uygulamaları da sıkı bir inceleme sürecine tabi tutuyor. Ancak her ne kadar bu konuda sıkı önlemler alınsa da App Store’da bir güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı.

Apple’ın iOS ve macOs işletim sistemlerine sahip cihazlar için uygulamaları indirebileceğiniz bir platform olan App Store’da kötü amaçlı bir uygulama tespit edildi. Kripto para yatırımcılarını hedef alan bu kötü amaçlı uygulama, anlaşılır anlaşılmaz Apple tarafından mağazadan kaldırıldı. İşte detaylar!

Şirketin Adı Trezor

Apple cihazlarda çeşitli uygulamaların indirilebildiği bir platform olan App Store, kötü amaçlı bir uygulama olduğunu fark ederek bu uygulamayı anında sistemden kaldırdı. Kripto para yatırımcılarını hedef alan uygulama nedeniyle kaç kişinin mağdur olduğu henüz bilinemiyor. Genel olarak güvenlik önlemleri ile övünen şirketin iddiasını boşa çıkaran bu durum sonucunda ise kaç kişinin mağdur olduğu henüz bilinmiyor. Kripto para yatırımcıları için fiziksel ve dijital ortamda cüzdan hizmeti sunan Trezor adlı şirkete ait olduğu iddia edilen fakat aslında kötü amaçlı olan bir uygulama olduğu öğrenildi.

Çok Kişi Mağdur Oldu

Crypto Lawyers adlı şirketin kurucu ortaklarından birisi olan Rafael Yakobi tarafından tespit edilen bu uygulama, App Store’da Trezor araması yapıldığı anda ilk sırada kullanıcılarn karşısına çıkıyordu. “Trezor Wallet Suite” adı verilen yatırımcıların cüzdanlarını boşaltmak için geliştirilen bu uygulama birçok kişinin mağdur olmasına neden oldu. “Trezor Wallet Suite” uygulamasının kötü niyetli bir uygulama olduğu ortaya çıkar çıkmaz App Store’dan kaldıran Apple, henüz kaç kişinin zarara uğradığı konusunda bir bilgi veremiyor. Diğer yandan ise birçok kripto para yatırımcısı bu tip durumlardan nasıl korunabileceğini merak ediyor. Bunun için dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in veya Trezor’un resmi internet sitesine giderek resmi mobil uygulamalar için verilen bağlantıları kullanabilirsiniz. Bu şekilde bu tip kötü amaçlı yazılımlardan korunabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz