Windows 10 ve 11’deki kritik bir güvenlik açığı, araştırmacılar tarafından keşfedildi. Bu açık ile hackerlar, Windows’un güvenlik duvarını kolayca şekilde atlatarak kurbanların haberi olmadan bilgisayarı ele geçirebiliyor.

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11, son zamanlardaki birkaç güncellemesiyle kullanıcılarına yaşattığı hatalardan dolayı tepkileri üzerine çekmişti. Geçtiğimiz aylarda NVIDIA ekran kartlı kullanıcıların oyun keyfini mahveden güncellemeden sonra geçtiğimiz hafta gelen yeni güncelleme de bazı oyunların 25 FPS’te çalışmasına neden olmuştu.

Yapılan araştırma sonucunda Windows 11’de yeni bir açık daha keşfedildi. Bu açık sayesinde hackerlar, Windows’un tüm güvenlik önlemlerini aşarak bilgisayarınızdaki tüm bilgilere erişebiliyor.

Her Şeyin Başlangıcı Bir ZIP Dosyası

Araştırmacıların yaptığı açıklama doğrultusunda, bu açığı kullanan hackerlar genellikle kurbanlara bir phising (oltalama) e-postası gönderiyor ve bu e-postanın içine bir ZIP dosyası bulunuyor. ZIP dosyasının içinde ihtiyacınız olan dosyaya ek olarak gizlenmiş bir ISO dosyası da bulunuyor. Dosyayı ayıkladığınız anda bu ISO dosyası otomatik olarak kendisini sisteme bağlıyor ve içindeki JavaScript dosyasını çalıştırıyor. Bu işlemin ardındansa bilgisayarınız sizin haberiniz bile olmadan ele geçirilmiş oluyor.

Windows 10 ve 11’de ISO dosyaları “sadece okunabilir” dosyalar olarak işaretlendiği için Güvenlik duvarı ve antivirüs bu dosyaları taramıyor. Ayrıca Windows 10 ve 11’de ISO dosyaları herhangi bir ek programa ihtiyaç duymadan açılabildiği için hackerlar bu açığı kullanarak bilgisayarlara kolayca virüs bulaştırabiliyor. Hazırlanan virüs güvenlik duvarını atlattıktan sonra kendisini gizleyerek antivirüs yazılımından gizleniyor. Ardından ise bilgisayardaki verileri tek tek karşı tarafa göndermeye başlıyor.

Microsoft Yetkilileri Mevcut Açık Üzerinde Çalışıyor

Microsoft yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, yetkililer Ekim ayının başından beri bu açığı biliyorlar ve düzeltmek için çalışmalara başlamışlar. Bu noktada eğer internetten illegal bir şekilde yazılımlar ya da oyunlar indiriyorsanız çok daha dikkatli olmanızı ve size gelen e-postalardaki ZIP dosyalarını açmadan önce iki kere düşünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Windows 10 ve 11’deki mevcut açık hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Windows’dan ardı ardına gelen bu açıklar, sizce kullanıcılar üzerinde nasıl bir izlenim bırakıyor?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz