Tayland Kripto Para

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Dogecoin gibi ‘meme coin’ olarak da bilinen bazı kripto para birimleri ve NFT’leri yasakladı. Komisyon, yasaklanan kripto paraların net bir amacı veya altında yatan değeri olmadığına işaret etti.  

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Dogecoin gibi ‘meme coin’ olarak da bilinen bazı kripto para birimleri ve NFT’leri yasakladı. Kısa bir süre önce borsalara, yasaklanan kripto para birimleri ve NFT’leri listeden çıkarma emri verildi. Yeni kuralların; yatırımcıları, net bir amacı olmayan ve değeri sosyal medya trendleri veya influencer’ların hamlelerine göre değişiklik gösteren kripto para birimlerinden korumayı hedeflediği belirtildi. Özellikle Dogecoin’in değerinde, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın sosyal medya paylaşımları sonrası sıklıkla oynamalar olduğu biliniyordu. Popüler kripto para biriminin değeri, kısa bir süre önce Çin’deki yasaklar ve Hindistan’daki olası kısıtlama haberlerinden de yüksek oranda etkilenmişti. El Salvador ise kısa bir süre önce Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olmuştu. 

Benzer şekilde, NFT’ler (Değiştirilemez Token’lar) de özellikle 2021 yılı başlarında oldukça popüler hale gelmişti. Birkaç ay önce; Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın müzisyen kız arkadaşı Grimes’ın kendi NFT’lerini milyon dolarlara satması sonrası, NFT konsepti popülaritesini oldukça yüksek oranda artırmıştı. Fakat ünlülerde NFT pazarına yönelik yaşanan ilgi kaybı, NFT değerlerinin de hızla sarsılmasına neden olmuştu.  

Tayland ayrıca, kripto para borsalarına da yasak getirdiğini duyurdu 

Tayland Kripto Para Yasak

Tayland ayrıca, kripto para borsalarına da yasak getirdiğini duyurdu. Getirilen yasak, Tayland’ın kripto para piyasasına yönelik yaptığı yasal düzenleme çalışmalarının bir parçası oldu. Mayıs ayında da Tayland’ın Kara Para Aklamayı Önleme Ofisi (AMLO); dijital borsalara müşterileri fiziksel olarak hazır bulunmaya mecbur bırakan bir ‘dip-chip’ makinesi aracılığıyla hesap doğrulama talimatı veren bir dizi kural daha duyurmuştu. Kurum ayrıca, belgelerin ilgili devlet otoriteleri tarafından da doğrulanacağına işaret etmişti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

El Salvador Hükumeti, Bitcoin ile İlgili Son Kararını Verdi! 

Ali Koç Açıkladı: Fenerbahçe Kripto Para İşine Giriyor

Tayland’a Kaçtığı Söylenen Thodex Kurucusundan Açıklama: Kaçma Yok, Sitemizi Açacağız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz