Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

M2, yeniden tasarlanan MacBook Air ve güncellenen 13 inç MacBook Pro modellerine enerji açısından verimliliği yeni seviyelere taşıyan yüksek performans getiriyor

Apple bugün, Mac için özel olarak tasarlanan Apple çiplerinde yeni neslin başlangıcını M2 ile açıkladı. İkinci nesil 5 nanometre teknolojisiyle üretilen M2, M1’in watt başına sektör lideri performansını yüzde 18 daha hızlı CPU, yüzde 35 daha güçlü GPU ve yüzde 40 daha hızlı Neural Engine ile daha da ileriye taşıyor.124 GB’a kadar hızlı birleşik bellek sunan M2, M1’e göre yüzde 50 daha fazla bant genişliğine de sahip. M2 tüm bunları, yeni özel teknolojiler ve daha yüksek verimlilik seviyesi ile birlikte, tamamen yeniden tasarlanan MacBook Air’e ve güncellenen 13 inç MacBook Pro’ya getiriyor.

20 milyar transistöre sahip

M2’nin gelişmiş ikinci nesil 5 nanometre teknolojisiyle üretilen system-on-a-chip (SoC) tasarımı 20 milyar transistörden meydana geliyor. Bu sayı, M1’deki transistör miktarından yüzde 25 daha fazla. Transistör sayısının daha fazla olması çipin tüm özelliklerini geliştiriyor. Örneğin, M2’nin bellek denetleyicisi, M1’in yüzde 50 üzerine çıkarak 100 GBps birleşik bellek bant genişliği sunuyor. Üstelik 24 GB’a kadar hızlı birleşik bellek ile M2, çok daha büyük ve karmaşık iş yüklerinin üstesinden gelebiliyor.

M2’deki CPU aynı güç seviyesinde yaklaşık iki kat fazla performans

Yeni CPU’da daha geniş önbelleklere sahip daha hızlı performans çekirdekleri yer alıyor. Büyük ölçüde yenilenen verimlilik çekirdekleri ise daha da yüksek performans artışı sağlıyor. Bu çekirdekler birlikte, M1’e göre yüzde 18 daha yüksek çok iş parçacıklı performans sunuyor. Böylece M2, efekt katmanları içeren müzik prodüksiyonu veya fotoğraflara karmaşık filtreler eklemek gibi yoğun CPU performansı gerektiren işleri son derece az güç tüketimiyle halledebiliyor. En yeni 10 çekirdekli dizüstü PC çipiyle karşılaştırıldığında, M2’deki CPU aynı güç seviyesinde yaklaşık iki kat fazla performans sergiliyor. Üstelik M2, PC çipinin gösterdiği en yüksek performansa onun yalnızca dörtte biri kadar güç harcayarak ulaşıyor. Yüksek performans sunmak için çok daha fazla güç tüketimi yapan ve bu nedenle daha kalın, daha fazla ısınan, daha gürültülü ve daha kısa pil ömrüne sahip sistemlerde bulunan en yeni 12 çekirdekli dizüstü PC çipiyle karşılaştırıldığında ise M2, bu 12 çekirdekli çipin gösterdiği en yüksek performansın yüzde 90’ına onun yalnızca dörtte biri kadar güç harcayarak ulaşıyor.

Watt başına daha yüksek performans

M2’de ayrıca Apple’ın 10 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen yeni nesil GPU’su yer alıyor. Bu sayı M1’de yapılandırılabilen çekirdek adedinden iki fazla. Daha fazla önbellek ve daha yüksek bellek bant genişliğiyle gelen bu 10 çekirdekli GPU, M1 çipe kıyasla aynı güç seviyesinde yüzde 25’e kadar, maksimum güç seviyesindeyse yüzde 35’e kadar daha yüksek grafik performansı sunarak büyük fark yaratıyor. En yeni dizüstü PC çipindeki entegre grafik teknolojileriyle karşılaştırıldığında, M2’deki GPU aynı güç seviyesinde 2,3 kat daha hızlı performans sunuyor ve dizüstü PC çipinin maksimum GPU performansına onun yalnızca beşte biri kadar güç harcayarak ulaşıyor. Watt başına daha yüksek performans sunan M2, yoğun grafik performansı gerektiren oyunlar oynarken veya RAW formatında devasa boyutlu görüntüleri düzenlerken bile sistemlerin olağanüstü pil ömrüne ulaşmasını, serin kalmasını ve sessiz çalışmasını sağlıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz