Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Berkshire Hathaway’in yıllık toplantısı bugün yapıldı ve başkan/CEO Warren Buffett Apple hakkında bazı düşüncelerini paylaştı. Şirketin, holdinginin sahip olduğu en iyi şirket olduğunu övmenin yanı sıra, iPhone’ların tüketiciler için ikinci bir arabadan daha önemli hale geldiğine inanıyor. İşte Apple’ın neden böyle bir güç merkezi olduğu, Berkshire’ın ne kadar AAPL hissesine sahip olduğu ve daha fazlası hakkındaki düşünceleri.

Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i Apple’da yükselişe geçti ve 2016’dan beri şirketin hisselerini satın alıyor. Bugün de dahil olmak üzere birçok kez iPhone gibi cihazları anlamadığını yinelemiş olsa da, tüketici davranışını ve müşterilerin Apple’a ne kadar sadık olduğunu anlıyor. Bu sadakatin ne kadar güçlü olduğunu anlatmaya çalışan Buffett, geçtiğimiz ay verdiği bir röportajda Apple kullanıcılarının 10.000 dolara iPhone’dan vazgeçmeyeceğini düşündüğünü paylaştı.

Bu hafta sonu yapılan yıllık Berkshire toplantısında ise Apple sadakatini ne kadar güçlü gördüğüne dair bir başka fikir paylaştı (Yahoo Finance aracılığıyla) ve iPhone’un kullanıcılar için ikinci bir arabadan daha öncelikli olduğunu söyledi: Buffett, “Apple, tüketicilerin bir telefon için belki 1.500 dolar ya da her neyse ödediği bir konumda” dedi. “Ve aynı insanlar ikinci bir arabaya sahip olmak için 35.000 dolar ödüyorlar ve (ikinci bir arabadan ya da iPhone’larından vazgeçmek zorunda kaldıklarında) ikinci arabalarından vazgeçiyorlar. Yani, bu olağanüstü bir ürün. Yüzde 100’üne sahip olduğumuz böyle bir şey yok ama yüzde 5,6’ya ya da her neyse ona sahip olduğumuz için çok ama çok mutluyuz ve artan her yüzde 10’luk artış bizi memnun ediyor.”

Buffett’ın Apple hakkındaki inancı yıllar içinde arttı. 2020 yılında Apple’ın “muhtemelen dünyanın en iyi işi” olduğunu söylemişti. Bugün ise muhtemelen ifadesini bırakarak Apple’ı bir numara olarak gördüğünü açıkça belirtti. Apple’ın Berkshire’ın tamamen kontrol ettiği her şeyden daha üstün olduğunu söylemesinin yanı sıra, iPhone üreticisinin “sahip olduğumuz herhangi bir işletmeden daha iyi bir işletme” olduğunu söyledi.

Berkshire’ın sahip olduğu yaklaşık 300 milyar dolar değerindeki hisse senedi yatırımlarının neredeyse %40’ını oluşturan Apple, en büyük hisse senedi holdingi konumunda. İşte Berkshire Hathaway’in en büyük 5 hisse senedi varlığı:

  • Apple: 116,31 milyar dolar
  • Bank of America: 33,45 milyar dolar
  • Chevron: 29,25 milyar dolar
  • Coca Cola: 25,44 milyar dolar
  • American Express: 22,40 milyar dolar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz