Okuma Süresi
2 dakika

Reklamlar, Google’ın merkezi bir parçası ve çoğu durumda şirketin ürünlerinin müşterilerine ücretsiz olarak sunulmasının yollarından biri. Ancak son dönemlerde markalar karları düştüğü için daha fazla reklama odaklanmaya başladı. Buna, pek çok kişi için daha fazla reklam göstermeye başlayan Gmail de dahil.

Gmail yıllardır reklam gösteriyor. Google, on yıl önce mobil uygulamalara reklamları getirdi ve o zamandan beri zaman zaman yeni yerleşimler ve görünümlerle gelişerek devam etti. Ancak son birkaç gündür Google’ın hem mobil cihazlarda hem de web’de Gmail’de gösterilen reklam sayısını artırdığı görülüyor.

Google, Gmail Reklamlarını Arttırdı mı?

Mobil cihazlardan başlayarak, Google’ın artık gelen kutunuzun “Güncellemeler” filtresi içinde reklamlar gösterildiği ortaya çıktı. Bu otomatik filtre, siparişler, belirli promosyonlar, fatura ekstreleri ve daha fazlasıyla ilgili e-postaları yakalamak için tasarlandı. Üç varsayılan seçenek arasında belki de en kullanışlı filtre (diğerleri “Promosyonlar” ve “Sosyal”), ancak aynı zamanda uzun süredir reklamsız olan tek filtreydi.

Şimdi ise Gmail, tıpkı diğer sekmelerde olduğu gibi “Güncellemeler” sekmesinin üst kısmında da iki reklam göstermeye başlıyor. Bunun ötesinde, Gmail’in masaüstündeki reklamlarını Gmail sekmeleri altındaki e-posta listesinde karıştırmaya başladığı da görülüyor – en azından ana gelen kutusunda gösterilmiyorlar. Twitter’daki pek çok tweet bu değişikliğin sadece son iki gün içinde gerçekleştiğini gösteriyor. Bazı kullanıcılar da Google’ın normalde gösterdiği iki reklam yerine genel olarak daha fazla reklam gördüklerini bildiriyor.

Şirketten Açıklama Geldi!

Gelen kutusu listelerindeki reklamların yerleşimini değiştirmek için yeni bir ayar yok gibi görünüyor ve bunun Google’ın tüm kullanıcılara sunduğu bir değişiklik olup olmadığı belli değil. Google, 9to5Google’a yaptığı açıklamada, Gmail’den reklamlar için asla veri satmadığını veya veri kullanmadığını ve Workspace hesapları için reklamların etkinleştirilmediğini yineliyor, ancak şirket bu yeni yerleşimler ve biçimlerle “denemeler” yaptığını söylüyor. Şirketin açıklaması şu şekilde;

“Her zaman biçimleri deniyor ve insanların yeni işletmeleri keşfedip onlarla bağlantı kurmasına yardımcı olacak yöntemler üzerinde çalışıyoruz. Promosyonlar sekmesi, kullanıcıların abone olduğu işletmelerden gelen promosyon e-postalarının yanı sıra kullanıcıların beğenebileceği şirketlerden gelen teklifleri ve fırsatları gösteriyor. Promosyonlar sekmesindeki yayın içi reklamları geçen yıl mobil cihazlarda kullanıma sunduk ve geçtiğimiz ay masaüstüne de genişlettik.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz