Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Bir cerrahın iddiasına göre 23 yaşındaki süpermodel Bella Hadid, gözleri, dudakları ve burnunun yüzündeki yerleşiminden dolayı, ‘Altın Oran’ kuralına uyuyor. Bu da onu dünyadaki en güzel kadın yapıyor.

Hadid, antik Yunanlıların güzelliği ölçmek için hesapladığı Altın Güzellik Oranı ya da Phi kuralına uyuyor.

Altın Oran, Avrupa Rönesansı sırasında bin yıldan fazla bir süre başta Leonardo Da Vinci de dahil olmak üzere birçok mimar ve sanatçı tarafından kullanıldı.

Eski Yunanlılar, bir yüz ya da bedenin oranlarının 1,618 (Phi olarak bilinir) sayısına yaklaştığını, onların estetik olarak daha hoş olduğunu düşünüyordu.


Harley Street’te cerrah olan Dr. Julian De Silva, Bella Hadid, Beyonce, Amber Heard, Ariana Grande, Kate Moss ve Cara Delevingne’nin yüzlerinin oranlarını inceledi. Bella Hadid, yüzde 94.35 ile yüzü altın orana en fazla uyan kadın oldu.

Dr. Julian De Silva, listedeki kadınların gözlerini, kaşlarını, burnunu, dudaklarını, çenesini ve kulaklarını oranlayarak kimin altın orana daha çok yaklaştığını bulduğunu açıkladı. De Silva, “Bella Hadid’in yüzünün tüm unsurları fiziksel mükemmellik için ölçüldüğünde net bir şekilde kazandı. Çenesi genel olarak en yüksek orana sahip. Yüzde 99.7’lik bir puanla mükemmel bir şekle sahip olmaktan sadece yüzde 0.3 uzakta. Bella’nın gözlerinin konumu da Scarlett Johansson’ın arkasından ikinci oldu” dedi.