Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Clubhouse, 2020 yılında insanların canlı ses odaları kurarak birlikte konuşabildiği bir sosyal ağ olarak hayatımıza girdi. O dönemde platform o kadar popüler oldu ki Facebook ve Twitter gibi rakipler hızla kendi canlı ses platformlarını duyurdu. Üç yıl sonra, Clubhouse güncelliğini korumakta zorlanıyor ve şirket şu anda çalışanlarının yarısını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Clubhouse Nasıl Hit Olmaktan Çıkıp Fiyaskoya Dönüştü?

Clubhouse’un kurucuları Paul Davison ve Rohan Seth bu hafta The Verge aracılığı ile bir açıklama paylaşt. Şirket, ekibini “%50’nin üzerinde” azalttıklarını ve bu süreçte birçok yetenekli, kendini işine adamış ekip arkadaşına veda ettiklerini doğruladılar. Kurucular bu kararı, pandemi sonrası dünyada Clubhouse’u güncel tutmak amacıyla, kesinlikle gerekli olarak tanımlıyor.

2020 yılında Clubhouse’un başarısına katkıda bulunan şeylerden biri de COVID-19 pandemisiydi. İnsanlar sokağa çıkma yasakları nedeniyle evde kalırken, Clubhouse gibi platformlar başkalarıyla güvenle sohbet edebilecekleri bir yer olarak halkın dikkatini çekti. İlk günlerinde platforma ünlüler bile katıldı ve bu da birçok insanın uygulamayı indirmesini sağladı. Hatta davetiye koduyla üyelik kabul eden Clubhouse’a girebilmek karaborsaya düşmüştü. Ancak Clubhouse rekabetle yüzleşmek zorunda kaldı. Spotify Live gibi alternatifler hiçbir zaman popüler olamasa da Twitter, Spotify ile aynı şekilde çalışan ancak ana Twitter uygulamasına yerleştirilmiş bir canlı ses özelliği olan Spaces ile oyunun kurallarını değiştirdi.

Clubhouse 2.0 Gelecek!

COVID-19 pandemisinden sonra, birçok insan artık internette canlı sesli sohbetlerde başkalarıyla konuşarak zaman geçirmekle ilgilenmiyor. Clubhouse kurucuları, birçok insan için Clubhouse’da arkadaşlarını bulmanın ve uzun sohbetleri günlük yaşamlarına sığdırmanın zorlaştığını kabul ediyor. Clubhouse’un açıklaması şu şekilde: “Clubhouse 2.0’ın neye benzediğine dair net bir vizyonumuz var ve daha küçük, daha yalın bir ekiple ayrıntılar üzerinde daha hızlı yineleme yapabileceğimize, doğru ürünü oluşturabileceğimize ve buraya gelmemize yardımcı olan ekip arkadaşlarımızı onurlandırabileceğimize inanıyoruz.”

Bu noktada Clubhouse’un yeni sürümüyle tam olarak neyi değiştirmeyi hedeflediği belirsiz. Clubhouse 2.0’ın 2020’de ilk versiyon gibi başarılı olup olmayacağını sadece zaman gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz