E-Ticarette Rekor
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
4 dakika

Ekspres hizmet sağlayıcısı DHL Express, bu yıl e-ticarette rekor seviyeleri görmeyi beklediğini açıkladı. Pandemi, e-ticaretteki yükselişi daha da hızlandırırken küreselleşme ve dijitalleşmenin de çevrim içi alışverişi ve dünyanın dört bir yanına gönderilen kargo miktarını yeni zirvelere taşıdığı belirtildi. DHL Express’in global ağında; bu sene yüksek sezonda, 2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 50’den fazla hacim artışı olması beklendiğine işaret edildi.  

Ekspres hizmet sağlayıcısı DHL Express, 2020’nin yaklaşan yüksek sezonunda e-ticarette rekor seviyeleri ve bugüne dek görülmemiş çevrim içi alışveriş ve kargo gönderim hacimlerine ulaşılmasını beklediğini açıkladı. Pandemi, e-ticarette rekor seviyelere yaklaşan yükselişi daha da hızlandırırken küreselleşme ve dijitalleşmenin de çevrim içi alışverişi ve dünyanın dört bir yanına gönderilen kargo miktarını yeni zirvelere taşıdığı belirtildi. DHL Express’in global ağında; bu sene yüksek sezonda, 2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 50’den fazla hacim artışı olması beklendiğine işaret edildi. Şirket; 10 binin üzerinde ek istihdam, yeni uçaklar ve yıllık ortalama 1 milyar euro’luk yatırım ile ciddi oranda büyütülen operasyon kapasitesi sayesinde artan talebi karşılamaya hazır olduğunun altını çizdi.  

Aktarılan detaylara göre; giderek yükselen küreselleşme ve dijitalleşme seviyesi, küresel çapta satış yapan tüccarların sayısını çoğaltırken aynı zamanda da müşterilerin, dünyanın dört bir yanında satışa sunulan ürünler arasından dilediklerini seçebilmelerini sağlayan alışveriş uygulamaları ve çevrim içi pazaryerlerinin önemli ölçüde artmasını sağladı. Bunun sonucu olarak; ülkeler arası ticaret, son yıllarda sürekli olarak büyümeye devam etti. Bu yıl pandemiyle birlikte gelen hakim belirsizlik hali de eklenince; tüketicilerin alışveriş etkinlikleri, eşi görülmemiş biçimde çevrim içi dünyaya taşındı. 

DHL Express Türkiye CEO’su, e-ticarette beklenen rekor için yaptıkları yatırımlara dikkat çekti

DHL Express Türkiye

Bu durumun, yaklaşan “Kara Cuma” ve “Siber Pazartesi” gibi son derece popüler alışveriş günleri ve elbette yılbaşı alışverişi sezonunun tamamı için de geçerli olacağı dile getirildi. Bu nedenle DHL Express; e-ticaret yoluyla alışverişte, dünya çapında yepyeni bir zirveye ulaşılmasını beklediğini belirtti. 2020 yılında tüm ağında yüzde 35 civarında bir e-ticaret hacmi artışı yaşayan şirket, yaklaşmakta olan yüksek sezonun bu oranı daha da artıracağına işaret etti. Gönderi sayılarında da geçen yılın yüksek sezonuna kıyasla yüzde 50’den fazla artış olacağı öngörüldü. 

DHL Express Türkiye CEO’su Claus Lassen, konuya ilişkin değerlendirmede bulundu. Lassen, açıklamasında “Küreselleşme ve dijitalleşme gibi mega trendlerin küresel ticaret üzerinde muazzam bir etkisi var. Aynı zamanda COVID-19’un, çevrimiçi alışveriş ve buna bağlı kargo süreçlerini yeni normal haline getirerek 2030’u 2020’ye çektiğini söylemek bile mümkün. Üstelik bu sadece B2C perakendeciler için değil B2B e-ticaret için de geçerli. Yılın geride kalan kısmında önemli alışveriş tarihlerinde elde edilen rakamlar, çevrimiçi satışların en az yüzde 35 arttığını şimdiden ortaya koymuş durumda ve bu sonuç yüksek sezon için yüzde 50’nin üzerindeki beklentimizi doğruluyor. Bizler de bu yoğun talebe en iyi şekilde cevap vererek gönderilerin mümkün olan en hızlı şekilde teslim edilebilmesini garanti altına almak için çalışıyoruz. İnsanları birbirleriyle bağlantılandırmak ve hayatlarına değer katmak için üstlendiğimiz misyonu yerine getirmek üzere gayret sarf eden çalışanlarımızın ve sahadaki kuryelerimizin, işlerini güçlü bir adanmışlıkla yapmalarından gurur duyuyoruz. COVID-19’un hem ekonomiyi hem de kişisel hayatları sekteye uğrattığı bu dönemde sergiledikleri performans olağanüstü” ifadelerine yer verdi. 

Lassen: “DHL Express, günlük uçuş sayısında kayda değer bir artışa gitti”

DHL Express Günlük Uçuş

Lassen ayrıca, gönderi hacminin böylesine artması ve COVID-19’un dünya çapında yayılması ile karşı karşıya olan lojistik hizmet sağlayıcılar açısından son derece zorlayıcı koşullar söz konusu olduğunu da sözlerine ekledi. Lassen, daha sonra açıklamasına şu ifadelerle devam etti: 

“Müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak ve ürünlerini mümkün olan en kısa taşıma süresi içerisinde dünyanın her yerine kargolamak için her yıl aşağı yukarı 1 milyar euro yatırım yapıyoruz. COVID-19 ikinci dalgasına hazırlıklı olmak adına dünya çapında 10 binin üzerinde yeni personel alımı gerçekleştirdik. Her yıl altyapıyı güçlendirmek adına hub’lara ve gateway’lere, uçaklara, araçlara ve son teknolojiye yaptığımız yatırımlar sayesinde, operasyonlarımızın kapasitesini katlayarak büyütmeyi başardık ve böylelikle gönderi hacminde beklenen artışı yönetmeye hazır hale geldik. E-ticaret gönderileri ve aynı zamanda son derece önemli koruyucu ve tıbbi malzemeler alanlarındaki büyük talepleri yönetebilmek için ciddi miktarda ek kargo uçuşu gereksinimi de söz konusu; aynı zamanda yolcu uçaklarının çoğu da hâlâ uçuş yapamıyor. DHL Express olarak bu sorunun üstesinden gelebilmek için günlük uçuş sayısında kayda değer bir artışa gittik. Bu yıl yalnızca DHL Express’te dört yeni B777 F tipi geniş gövdeli uçağı faaliyete geçirdik ve iki tanesinin de önümüzdeki ay faaliyete geçmesi bekleniyor. Bu altı yeni uçak, şirketimizin yılda 3 bin kıtalararası ek uçuş gerçekleştirmesini sağlayacak.” 

DHL Express, 100 binin üzerinde çalışanı için bir dizi koruyucu COVID-19 önlemi aldı

DHL Express COVID-19 Önlemi

Diğer yandan; DHL Express, dünya çapında 220’den fazla ülke ve bölgede 100 binin üzerinde çalışanı için bir dizi koruyucu COVID-19 önlemi aldı. Şirket; yalnızca yüz maskeleri ve dezenfektan tedarik etmekle kalmadığını ve sosyal mesafe kontrol mekanizması ve uygun departmanlarda evden çalışma gibi unsurları da hayata geçirdiğini belirtti. Lojistik devi, aynı zamanda alıcılar için de müşterinin gönderisini imza atmadan alabilmesini sağlayan güvenli teslimat prosedürleri geliştirdiğine işaret etti. Tüm bunlarınDHL’in müşterileri açısından iş sürekliliğini teminat altına aldığı ve küresel ticaretin devam edebilmesini mümkün kıldığının da altı çizildi. 

DHL Express tarafından çeşitli ülkelerde yapılan yatırım ve artan kapasite artışı örnekleri ise şu şekilde: 

Yer  Yatırım Rakamı  Hayata Geçtiği Tarih  Kapasite artış % 
Köln (Almanya)  123 Milyon EUR  Kasım 2019  Üçe katlandı 
Malmö (İsveç)  20 Milyon EUR  Ekim 2020  Üçe katlandı 
Malpensa (İtalya)  109 Milyon EUR  Eylül 2020  12 kat daha fazla 
İstanbul  135 Milyon EUR  2021’in ilk çeyreği  25 kat daha fazla 

 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

S Sport, ‘Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix’sini Şifresiz Yayınlayacak 

DHL, Lojistiğin Geleceğini Şekillendirecek Yeni İnovasyon Merkezini Açtı

DHL Express, drone ile 13 bin tohumu toprakla buluşturdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz