Canalys Q1 2022 Akıllı telefon pazar payları raporu

Canalys 2022 birinci çeyrek akıllı telefon pazar payları raporu yayınlandı. Sevkiyatlarda yaşanan genel düşüşe rağmen Apple ve Samsung, paylarını arttırdı. 

Yılın birinci çeyreği genelde yavaş olma eğilimi gösterir, ancak bu yıl akıllı telefon sevkiyatlarında %11’lik bir düşüşe neden olan Ukrayna’daki savaş, Çin’deki yeni karantinalar ve küresel enflasyon gibi ek faktörler var. Önde gelen iki üretici, Samsung ve Apple , pazar paylarını genişletti ki bunda istenen modellerin piyasaya sürülmesi de etkili, ilk 5’teki diğer üç üretici ise biraz gerilemiş gözüküyor.

Samsung, %19’luk payla daha pasif geçirdiği son çeyrekten sonra %24’lük bir payla tekrar zirvede. Geçen yılın ilk çeyreğinde ise Samsung’un payı %22’ydi. Her zaman olduğu gibi, yılın son çeyreğine girilirken iPhone’ların piyasaya sürülmesi, Apple’ın dördüncü çeyrekte yükselmesine neden olmuştu, ancak Samsung, Galaxy S22 amiral gemilerinin güçlü satışları ve Galaxy A serisine olan yoğun talep ile en üst sırayı geri aldı.

Apple da gayet iyi gidiyor. Canalys analistleri, üretimin azaldığına dair raporlara rağmen, üçüncü nesil iPhone SE’nin “Apple için önemli bir orta seviye ses sürücüsü” olduğunu yazıyor. Taşıyıcılar satmak için 5G telefonlar talep ediyor ve SE (2022), en ucuz 5G iPhone. iPhone 13 serisi de güçlü bir satıcı olmaya devam ediyor.

Dünya çapında akıllı telefon sevkiyat ve büyüme tablosu
Canalys Akıllı telefon pazarı ön görü raporu: Q1 2022

Üretici

Q1 2021 Pazar Payı

Q1 2022 Pazar Payı

Samsung

22%

24%

Apple

15%

18%

Xiaomi

14%

13%

OPPO

11%

10%

vivo

10%

8%

Diğerleri

28%

27%

Ön görü raporundaki veriler nihai raporda değişiklik gösterebilir.
Not: Yuvarlama nedeniyle yüzdelerin toplamı %100’ü vermeyebilir.
Not: OnePlus sevkiyatları, OPPO’ya dahildir
Kaynak: Canalys tahminleri (satış gönderileri), Akıllı Telefon Analizi, Nisan 2022

 

Xiaomi, geçen yıla göre yüzde 1 düşen %13’lük pazar payıyla üçüncü sırada yer alıyor. Payını koruyabilmesinde yakın zamanda ülkemizde de satışa çıkan Redmi Note serisinin etkisi de büyük.

Oppo OnePlus ile birlikte geçen yıla kıyasla 1 puanlık pay kaybıyla %10 pazar payına sahip. Bu yılın son çyreğindeki %9’luk paya göre 1 puan daha yüksek, ancak şirket hala küresel pazarda Xiaomi’yi takip ediyor. Kardeş şirket vivo ise geçen yılın ilk çeyreğinde %10 pazar payına sahipken bu sene %8’de kaldı.

Canalys 2022 birinci çeyrek akıllıı telefon pazar payları raporu yakın gelecek için umut vadeden bir mesajla sona eriyor: “İyi haber şu ki, sancılı bileşen kıtlığı beklenenden daha erken düzelebilir ve bu kesinlikle maliyet baskılarını hafifletmeye yardımcı olacaktır.” Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

İlginizi çekebilir:

Hyundai i20 N Türkiye’de satışa çıktı – B segmentinin en hızlısı

Logitech Lift Vertical Ergonomik Kablosuz Mouse Tanıtıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz