mart ayı otomotiv raporu

Online pazarlardan derlenen verilerle oluşturulan Mart ayı otomotiv pazar raporuna göre elektrikli araç satışı arttı. Detaylar haberimizde.

Türkiye’nin Mart ayı Otomotiv Pazar raporu yayınlandı. SmartIQ tarafından online otomobil pazarından derlenen verilerle hazırlanan Otomotiv Pazar Raporu’nun Mart versiyonu’na göre İstanbul’da en çok araç satışa konulan ilçe Bağcılar oldu. 28 Bin’in üstünde aracın satışa konulduğu Bağcılar’ı 16,2 Bin ile Esenyurt ve 13,3 bin ile Ataşehir izledi.

Otomobil fiyatlarının bir önceki Şubat ayına göre ortalama % 3,5 artış gösterdiği Mart ayında satışa konulan otomobil sayısı da % 2 oranında arttı. Satışa sunulan araçların satış hızı ise bir önceki aya göre yavaşladı. Şubatta ortalama satış süresi 43 gün iken Mart ayında bu 47 güne çıktı. En hızlı satılan ilk 3 markada ise sıralama değişmedi. Fiat 38 gün ile en hızlı nakte çevrilen marka olurken onu 39 günle Renault ve 48 günle Volkswagen izledi.

Türkiye’de satılık 2. el araçlarda en genç marka 6,5 Yaş ortalaması ile Fiat olurken onu 7 Yaş ile Renault, 7.2 ile Volkswagen ve 7,4 ile Ford izledi.

2. Elde araç değerini en iyi koruyan marka Mercedes Benz A serisi olurken piyasanın en az hasarla satışa sunulan markası da % 6,6 Hasar oranı ile yine Mercedes oldu. Hasarsızlık sıralamasında BMW % 7 ile ikinci, Audi ise % 7,4 ile üçüncü sırada yer aldı.

Mart ayı Türkiye’de % 100 elektrikli ve hibrit araç pazarı için de oldukça hareketli geçti. Mart ayında satışa konulan elektrikli ve hibrit araç sayısı %64’lük rekor bir artışla yükseldi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

İlginizi çekebilir:

Netflix Türkiye Abonelik Ücretleri Zamlandı! İşte yeni fiyatlar

Yeni DeLorean’ın tanıtım tarihi araca ait bir görsel ile duyuruldu

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz