Microsoft, yeni bir hamle yaparak arama motoruna ChatGPT’yi entegre etmeye karar verdi. Ayrıca Microsoft’un, ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI’ın en büyük yatırımcısı olduğunu da belirtelim.

İlk günlerinde milyonlarca kullanıcıya ulaşan ve yapabildikleriyle herkesi şaşırtan ChatGPT, teknoloji devlerinin de radarına girmişti. Ancak kimisi bu yapay zekâ botuna destek verirken kimisi karşı çıkıyordu. Örneğin Google, ChatGPT için kırmızı kod yayınlamıştı.

Kısa bir süre önce ise Google’ın en büyük rakibi Microsoft’tan sürpriz bir haber geldi. The Information tarafından paylaşılan bilgilere göre Microsoft, arama motoru Bing’e ChatGPT’yi entegre etmek için birtakım çalışmalara başladı.

Çalışmaları Aslında Yıllar Öncesinde Başlamıştı

Microsoft’un ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI ile iş birliği yapması aslında öngörülebilir bir şeydi. Çünkü Microsoft, OpenAI’ın en büyük yatırımcısı ve muhtemelen en büyük söz sahibi konumunda bulunuyor.

Şirketin Bing’e yapay zeka desteği getirme çalışmaları da aslında 2019’da başlamıştı. Microsoft, bugünün ChatGPT’sinin ilk versiyonu olan GPT’yi arama motoruna kısmen entegre etmişti. Yapay zekâ, arama çubuğuna yazılan aramaların devamını önermeye çalışıyordu.

Microsoft’un yakında uygulamaya konulacağı belirtilen yeni ChatGPT entegrasyonu ise Bing’deki arama sonuçlarında cevaplar sunmaktan sorumlu olacak. Yani arama motoruna soru sorduğunuzda, ChatGPT’nin cevabı sonuçlarda gösterilecek.

The Information’a göre ChatGPT-Bing entegresi, mart ayından önce kullanımda olacak. Üstelik Bing, yakında ücretli olacak olan ChatGPT’den ücretsiz olarak faydalanmak için tek adrese dönüşecek.

ChatGPT Nedir?

OpenAI’ye göre ChatGPT, çok çeşitli konularda insan kullanıcılarla konuşmak için yapay zekayı kullanan bir sohbet robotu. Bir makine öğrenimi algoritması kullanan bu sohbet robotu, internetteki metni tarıyor ve belirli bir isteme yanıt olarak kelimeleri bir araya getirmesine izin veren istatistiksel bir model geliştiriyor.

ChatGPT’ye ne olduğunu sorduğunuzda, kendini şöyle anlatıyor: “OpenAI tarafından eğitilmiş, Asistan adlı bir yapay zeka dil modeliyim. Soruları yanıtlayarak, bilgi sağlayarak ve sohbet ederek kullanıcılara genel amaçlı yardım sağlamak üzere tasarlandım. Kişisel duygularım veya deneyimlerim yok ve fiziksel bir bedenim yok. Tamamen bilgisayarda çalışan bir program olarak varım. Birincil işlevim, aldığım girdiye dayalı olarak insan benzeri metinler üreterek sizin gibi kullanıcılara yardımcı olmaktır.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz