goz-ile-tiklama-teknolojisi-teknosafari

Göz izleme teknolojisi, artık günlük yaşamlara da yansımaya başlıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte, bilgisayarlarda mouse ihtiyacı ortadan kalkıyor. Mouse yerine göz ile tıklama teknolojisi kullanılacak.

Özellikle ALS hastası İngilizce Fiziçsi Stephan W. Hawking ile birlikte göz izleme teknolojisi, sınırlarını aşıyor. Google ve Facebook gibi teknoloji devleri de bu alanda yaptıkları çalışmalar ile birlikte yazılım alanında birçok satın alma gerçekleştiriyor.

Göz izleme teknolojisinin iş için verimliliği artırmasına yönelik de yenilikçi uygulamalar dikkat çekiyor. Bu uygulamalardan biri, 2013 yılında kurulan, 4tiitoo şirketi tarafından geliştirilen NUIA olarak öne çıkıyor. 4tiitoo, bilgisayarların kolayca gözle kontrolü için yapay zeka tabanlı çözümler ile pazarda kendine önemli bir yer edinmiş durumda.

İş yerinde verimliliği artırmak ve ergonomiyi iyileştirmek için göz izlemeye dayalı yenilikçi bir yazılım olan NUIA, yapay zekâ sayesinde kendi kendine öğreniyor. Bilgisayar kullanıcılarının nereye baktığını temel alarak bakış kontrolü aracılığıyla etkileşimi hızlı ve hassas hale getiriyor. Bakış kontrolü sayesinde mouse kullanımı azalıyor. Zamanla kullanıcılar gözleriyle tıklamayı, kısa komutları çalıştırmayı veya kopyalayıp yapıştırmayı da öğreniyor. Örneğin ekranda okuma yaparken ekran göz hareketlerine bağlı olarak otomatik olarak kayıyor ve okuma hızına uyuyor.

sinan-kilicoglu-teknosafari

Deutsche Telekom Türkiye Genel Müdürü Sinan Kılıçoğlu, konu hakkında “Gözle takip teknolojisi bugüne kadar en etkili şekilde sağlık sektöründe kullanıldı. Bugün birçok kişinin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Dijital dünyanın bizlere sunduğu avantajlar aslında hayal gücümüzle sınırlı. Bunları hayata geçirebilmek için şirketlerin inovasyona ağırlık vermesi ve yenilikçiliği şirket kültürü haline getirmeleri çok önemli. Sektörde yeniliklere öncülük eden bir şirket olarak güçlü iş ortaklarımızla yaptığımız iş birlikleriyle bu çözümleri müşterilerimize ulaştırabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilir:

The Game Awards etkinliğinde birçok oyun duyuruldu

The Game Awards kazananları belli oldu!

Amazon, Alexa servislerinin kapanacağını açıkladı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz