Okuma Süresi
2 dakika

Windows 7 ve Windows 8 için yolun sonuna gelindi. Microsoft, 2020’de desteğini bitirdiği ama ücret karşılığında ek güvenlik güncelleştirmelerini sürdürdüğü işletim sistemlerinin fişini artık tamamen çekiyor.

Microsoft’un bir nesli büyüten Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemi, Ocak 2020’de Microsoft’un desteğine veda etmişlerdi. İşletim sistemleri, o günden bu yana sadece güvenlik güncelleştirmeleri alıyordu.

Önümüzdeki haftadan itibaren artık bu işletim sistemlerine tamamen veda edeceğiz. Microsoft, 10 Ocak itibarıyla Windows 7 ve 8’in güvenlik güncelleştirmelerini de bitirecek.

Windows 7’nin Hâlâ Milyonları Aşkın Kullanıcısı Var

Microsoft, Windows 7 desteğini 2020 yılında keseceğini her ne kadar açıklamış olsa da kullanıcılar, efsaneleşen bu sistemi kullanmaya devam ettiler. Öyle ki ekim ayında Lansweeper tarafından yapılan bir ankette Windows 7, 8 veya XP kullanan bilgisayar sayısı, Windows 11 kullananlardan daha fazla olarak dikkat çekiyordu.

Windows 7 kullanıcıları, aslında 2020 yılında güvenlik güncelleştirmelerine de kısmen veda etmişti. Fakat Microsoft, ücret karşılığında güvenlik güncelleştirmesi yayınlamayı sürdürdü.

Windows 7 ve 8’in Güvenlik Güncelleştirmeleri Kesildiğinde Ne Olacak?

Windows 7 ve 8.1’in güvenlik güncelleştirmelerinin kesilmesi, kullanıcıları doğrudan etkileyecek gibi görünüyor. Bu işletim sistemlerini kullanmaya devam edebilirsiniz fakat beraberinde büyük riskler de gelebilir.

Güvenlik güncelleştirmelerinin gelmemesiyle işletim sisteminde keşfedilen veya keşfedilecek olası kritik hataların önüne geçilmeyecek. Bu hata ve açıklar, kötü amaçlı kişilerin bilgisayarlara kolay bir şekilde saldırmasına yol açacak.

Kötü amaçlı kişilerin kullandıkları yöntemler her geçen gün evrilirken, Windows 7 ve 8.1’in buna karşılık bir cevabı olmayacak. Yani kısa bir süre sonra bu işletim sistemleri, tıpkı XP gibi kolay bir şekilde yemlenebilen ve kötüye kullanılabilen araçlara dönüşebilir gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz ay Microsoft, Edge 110’u Dev Channel’daki kullanıcılara sunmuştu. Değişiklik günlüğü, Edge 110’un Microsoft’un tarayıcısının Windows 7, 8 ve 8.1 desteğini kesen ilk sürümü olduğunu açıkça ortaya koymuştu. Şimdi Microsoft, Windows 10 öncesi sürümlerde Edge desteğinin sona erdiğini resmi olarak duyuran bir blog yazısı yayınladı. Yazılım devi Edge ve WebView 2 Runtime sürüm 109’u 12 Ocak 2023 haftasında yayınlayacak. Microsoft, Windows 7, 8 ve 8.1’den vazgeçmek istemeyenlerin tarayıcı ve Runtime’ı kullanmaya devam edebileceğini söylüyor. Fakat bu ürünler yeni özellikler, güvenlik güncelleştirmeleri ve hata düzeltmeleri almayacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz