coronavirüs hızlı tanı kiti
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Coronavirüs önlemleri kapsamında Çin’den sipariş edilen coronavirüs hızlı tanı kiti sevkiyatının ilk bölümü tamamlandı.

Çin’de başlayan ve dünyaya yayılan Türkiye’de de gün geçtikçe etkisini artıran coronavirüs salgınıyla mücadele önlemlerine yeni bir adım atıldı. Coronavirüs ile mücadele etmek amacıyla Çin’den sipariş edilen 15 dakikada virüs tespiti yapan coronavirüs hızlı tanı kiti siparişinin ilk bölümü Türkiye’ye ulaştı. Çin’in Şanghay kentinden alınan hızlı tanı kitlerini taşıyan kargo uçağı sabaha karşı 04:00 sıralarından Atatürk Hava Limanı’na iniş yaptı.

Havalimanında resmi araçlara yüklenen kitler,  Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.  Çin’den temin edilen toplamda 2 milyon adet hızlı tanı kitinin ilk partisi Türkiye’ye getirilirken kalan kısımlarının ise parça parça getirileceği öğrenildi.

Coronavirüs testi nasıl yapılacak?

coronavirüs hızlı tanı kiti

Hızlı tanı kiti, günlük corona virüsü testi kapasitesini artıracak ve daha fazla insana daha hızlı corona virüsü testi yapılmasını sağlayacak. Çin’den getirilen coronavirüs hızlı tanı kiti ile kısa sürede sonuç alınabilecek. Yerli tanı kitleri 60-90 dakika içinde kapsamlı sonuç alınmasını sağlarken, hızlı tanı kiti ise daha kısa sürede sonuç almak mümkün olacak.

Çin’den temin edilen hızlı tanı kitleri Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarında tanıtıldı.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Yasemin Coşkun, hızlı tanı kitinde ağız ya da burun mukozasından alınan sürüntü örneğinin incelendiğini belirtti. Coronavirüs hızlı tanı kiti , daha fazla kişiye test yapılarak izolasyonun sağlanabilmesine katkı sunacak.

Başta acil servisler olmak üzere kolay ve hızlı bir kullanımı olan testin yaygın bir şekilde uygulanabileceğine ve güvenirliğinin de yüksek olduğuna dikkati çeken Coşkun, daha sonra hızlı tanı kitininin nasıl kullanıldığını uygulamalı olarak anlattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yerli Tanı Kiti’nin ABD’ye Satıldığını Söylemişti

Mecliste pandemiye karşı alınan önlemler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yapan Bakan Koca, “Hastalığın teşhisinde güvenilir ve hızlı sonuç vermek adına kendi tanı kitimizi geliştirdik. Amerika’dan 500 bin tanı kiti sipariş aldık ve bunları verdik. Laboratuvarımızda 40 gündür kullanılan yerli tanı kiti kısa zamanda rağbet görerek başka ülkelere de bu şekilde satılmış oldu.” demişti.

KENDİNİ KARANTİNAYA ALAN ADAM – DigiToll #EVDEKAL