Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Uzaya ve gökyüzüne dair yapılan çalışmalar insan ırkının belki de en büyük merak uyandıran araştırma ve çalışmaların başında geliyor. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın başlattığı uzay çalışmalarına şimdi ise Çine ve Japonya katıldı. Bu arada özellikle Rusya’nın Ukrayna ile girmiş olduğu çatışmacı tutum nedeniyle çıkan savaş dolayısıyla Rusya uzay programlarını askıya aldı. NASA ise girmiş olduğu bu zorlu yarışta tam rakipsiz olarak ilerlemeyi düşünürken Çin’le karşı karşıya geldi.

Uzay hakkındaki çalışmalara Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından katılan Çin, son günlerde yapmış odluğu çalışmalarla NASA’ya muazzam bir rakip durum ve alternatif yaratıyor. Son olarak gelinen noktada ise Çinliler Ay’a gidiş için takvimlerini NASA’dan çok daha erken bir tarihe işaretlemeyi başardılar. İşte detaylar!

Çinliler Ay’a NASA’dan Önce mi Gidecek?

Uzay alanına dair yapılan çalışmalar ve hatta rekabet adeta büyük bir sektörün doğmasına da yardımcı oldu. Bu arada son dönem yapılan uzay çalışmalarının en önemlilerinden birisi ise Ay’a gitmek konusunda. Bu konuda önemli çalışmalar yapan Amerika Birleşik Devletleri ve Çinli bilim insanları Ay’a gidiş için bir tarih belirlemeye çalışırken Çinliler NASA’dan daha erken bir tarihle karşımıza çıktı. Hatta Çin Devlet Uzay Ajansında yapılan bir açıklamaya göre, Ay’a gidiş için tüm planlar yapılmış ve dolayısıyla da hazırlıklar başlamış durumda. Aslında bu konuda NASA’nın daha hızlı bir şekilde yol katetmesi ve Ay’a gitmesi bekleniyordu. Hatta bu çalışmalarla ilgili Amerikan Uzay Ajansı açıklamalar yaparak yaptı. Bu açıklamalara göre en erken 2025 yılında Ay’a astronotlarını göndermek istedikleri belirtilmiş olsa da henüz bu açıklamaların resmi bir niteliği olmadığını da söylememiz gerekir.

İlk Giden Çinliler Olacak

Ay’a ilk gitme yarışının kazananı şimdilik belli oldu. Çin Devlet Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre Çin, 2030 yılına kadar astronotları uzaya göndereceklerini resmi olarak açıklamış oldu. Bu konuda verilen tarihler ise ayrıca kafa karıştırıcı. Çünkü bu konuda NASA yani ABD 2025 yılını takvim olarak gösterirken Çin ise 2030 dedi. Ancak burada şuna dikkat etmek gerekiyor. NASA tarafından gelen açıklama resmi bir açıklama değil, yalnızca yapılan çalışmaları özetleyen genel bir açıklama. Ayrıca bu açıklamada net bir tarih verilmemiş, en erken 2 yıl sonra denilmiş. Ancak Çin tarafından gelen açıklama böyle değil. 2030’a kadar ifadesi hem Ay’a gidişin 7 yıl içinde olacağını söylüyor hem de açıklama resmi kanallarla yapılmış durumda.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz