İnternet ve telefon teknolojisinde yaşanan gelişmeler bir yandan dünya çapında iletişimi ve daha birçok şeyi kolaylaştırırken bir yandan da başka sorunlara neden oluyor. Bu konuda da bazı şirketler oldukça büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Söz konusu sorunlarla karşılaşan teknoloji markalarından Huawei, ABD’nin ardından Portekiz’den de bir yaptırım alabilir.

Çin’in en önemli teknoloji markalarından birisi olan Huawei, geçtiğimiz yıllarda Amerika tarafından bir yaptırıma maruz kalmıştı. Hatta öyle ki, bu yaptırım nedeniyle şirket küçülmeye bile gitmek durumunda kalmıştı. Şimdi ise son yaşanan bir gelişmeye göre Avrupa bölgesinde olan Portekiz tarafından şirkete aynı şekilde bir yaptırım uygulanabilir. Ancak işin kötü yanı eğer Portekiz bu yaptırımı uygulayacak olursa Avrupa bölgesinden daha çok devletten de bu yaptırımlar gelebilir. İşte detaylar!

Daha Önce de Başına Geldi

Çin menşeli teknoloji devi Huawei’ e Portekiz’den kötü haber. Yüksek Siber Güvenlik Konseyi’nin yapmış olduğu bir açıklamaya göre Portekiz hükümeti, Huawei’ye bir yaptırım uygulayabilir. Hatırlanacağı gibi, Huawei daha geçtiğimiz yıllarda Amerika Birleşik Devletleri tarafından da bir yaptırıma maruz kalmış ve hatta bu yaptırım nedeniyle küçülmeye gitmek zorunda kalmıştı. Şimdi ise bir Avrupa ülkesi olan Portekiz de yakında Huawei’ye yaptırım uygulamaya hazırlanıyor olabilir. Bu konuda geçtiğimiz Perşembe günü Portekiz Yüksek Siber Güvenlik Konseyi tarafından yapılan bir açıklama oldukça dikkat çekici idi. Buna göre Huawei ve Huawei gibi Çin menşeili şirketlerin, ülkedeki kablosuz ağ bağlantıları için yüksek risk oluşturduğu söylendi.

5G Sınırlaması

Portekiz Yüksek Siber Güvenlik Konseyi’nin yapmış olduğu bu açıklamanın ardından, Portekiz, yerel operatörlere AB (Avrupa Birliği), NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı) ve OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) Birliğine üye olmayan ülkelerden 5G teknolojisi için ekipman tedarik edilmemesi yönünde bir tavsiyede bulundu. Ve eğer bu durumda Portekiz hükümeti bu öneriyi kabul ederse, Çin menşeili şirketlerin ülkedeki 5G altyapı projelerine katılmaları yasaklanacak. Söz konusu yaptırım önerisi hakkında açıklama yapan bir Huawei sözcüsü ise şunları söyledi:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz