Dijital Reklam Harcamaları
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Statista’ tarafından açıklanan veriler, dünyada dijital reklam harcamalarının hızla arttığını gösteriyor. Dijital reklam harcamaları için ayrılan bütçenin, 2021 yılında 435 milyar doları bulması bekleniyor. İşletmelerin yüzde 61’inin, internette görünürlüğe yatırım yaptığı ifade ediliyor.  

Statista’ tarafından açıklanan veriler, dünyada dijital reklam harcamalarının hızla arttığını ve yıl sonuna kadar bu harcamaların 384 milyar doları aşacağına işaret ediyor. Dijital reklam harcamaları için ayrılan bütçenin, 2021 yılında 435 milyar doları bulması bekleniyor. İşletmelerin yüzde 61’inin, internette görünürlüğe yatırım yaptığı ifade ediliyor. Nüfusun büyük bir bölümünün aktif internet kullanıcısı olduğu Türkiye’de faaliyet gösteren işletmeler de dijital pazarlamaya yaptıkları yatırımları artırıyor. 

We Are Social 2020’ verilerine göre; nüfusu 82 milyonu aşan Türkiye’de, 62 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Bu rakam, nüfusun yüzde 75’ine karşılık gelirken 54 milyon kişi, aktif olarak sosyal medyayı kullanıyor. Türkiye’de ayrıca; kullanıcı bazında, günde ortalama 7.5 saat internete bağlı kalınıyor. Bu durum, markaları arama motorlarında üst sıralarda çıkmak ve kolay bulunmak için reklam vermeye yönlendiriyor. Türkiye gibi tüketicilerin dijital ortamı yoğun olarak kullandığı ülkelerdedijital mecralarbüyük ve önemli bir pazar haline geliyor. KOBİ’ler başta olmak üzere birçok işletme, dijital pazarlamada doğru stratejiyi belirleme ve etkili adımlar atma konusunda çaba gösteriyor.  

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan EG Bilişim Teknolojileri CEO’su Gökhan Bülbül, açıklamasında “Küresel ve yerel tüm veriler dijital pazarlama yapmayan şirketlerin rekabette geride kaldıklarını, pazar paylarını kaybettiklerini gösteriyor. EG Bilişim Teknolojileri olarak Türkiye pazarındaki küçük ve orta ölçekli işletmeleri, hedeflerine hızlı şekilde ulaştırıyoruz” ifadelerini kullanıyor. “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)” verilerine göre yaş ortalamasının 30 olduğu Türkiye’de, yaş grubuna paralel olarak sosyal medya kullanımının da yoğun olduğunu vurgulayan Bülbül, Avrupa’da sosyal medya kullanım oranına bakıldığında Türkiye’nin ilk sıralarda yer aldığını belirtiyor. Bülbül ayrıca, KOBİ’lerin dijital pazarlama sayesinde sektör fark etmeksizin potansiyelini artıracağının da altını çiziyor. 

Türkiye, internette geçirilen vakit sıralamasında dünya genelinde 7. sırada yer alıyor 

Türkiye İnternette Geçirilen Vakit

Diğer yandan Türkiye, “We Are Social” rakamlarına göre dünya sıralamasında internet erişiminde 31. sırada yer alırken, internette geçirilen vakit sıralamasında 7. sıraya yükseliyor. Mobil internet kullanımında ise Türkiye, 58 milyonun üzerinde kullanıcı ile günde ortalama 4 saat mobil internet kullanıyor. Türkiye nüfusunun yüzde 94’ünün de mobil cihazlardan internet kullandığı ifade ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Türkiye’nin Elon Musk’ın Starlink Projesini Yakından Takip Ettiği Açıklandı

PlayStation 5 Oyunlarının Türkiye Fiyatları Belli Oldu

‘eSIM’ Teknolojisi, Yakında Türkiye’de Kullanıcı Beğenisine Sunuluyor! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz