Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Dünya çapında birçok şirketi etkileyen global ekonomik kriz, teknoloji devi Samsung’u da vurdu. 2023’ün ilk üç ayında işletme kârında %95’lik bir düşüş yaşadığını açıklayan şirket, son dönemlerde oldukça kötü zamanlar geçirdiğini ortaya koydu. Böylelikle Samsung da krizden etkilenerek kar marjlarında büyük düşüşler yaşayan devler arasına katıldı.
Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsun, 2023’üm ilk çeyreğine ilişkim mali durum değerlendirmesini kamuoyu ile paylaştı. Buna göre şirket, işletme karlarında %95 oranında yani 478 milyon dolar tutarında bir düşüş yaşadığını açıkladı. İşletme karı açısından kötü bir dönem geçirdiğini açıklayan şirket, akıllı telefon bölümünde ise kar artışı elde etti. İşte detaylar!

Samsung Zararda

Güney Kore merkezli ve dünyanın teknoloji devi olan Samsung, 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin kazançlarını ve mali durumunu açıkladı. Buna göre şirketin oldukça kötü bir dönemden geçtiği ortaya çıktı. Bunun en önemli nedeni olaraksa global ölçekte yaşanan ekonomik krizden kaynaklı talebin düşmesi görünüyor. Normalde şirketin en yüksek kâr yaptığı alan olan bellek çiplerinde ise tam olarak 3,4 milyar dolarlık bir zarar yaşanmış durumda. Buna ek olarak şirketin yılın ilk üç ayında işletme kârının da yaklaşık olarak 478 milyon dolar düştüğü bildirdi. Ve bu rakam, bir önceki yıla oranla kıyaslandığında %95’lik bir düşüşe tekabül ediyor. Bu ayın başlarında ön kazanç çağrısında bulunan Samsung’un bu düşüşün sinyallerini verdiği şimdi daha iyi anlaşılıyor.

Samsung Neden Zarar Ediyor?

Aslında Samsung’un zarar etmesinin arkasında birkaç farklı faktör yer alıyor. Pandemi esnasında akıllı telefon ve PC üreticileri, artan talep nedeniyle çip stoklamışlardı. Ama bunun akabinde tüm dünyaya yayılan ekonomik problemler, elektronik ürün yelpazesine talebin adeta durmasına neden olmuş ve bu da bellek fiyatlarının düşmesi ile sonuçlanmıştı. Hatta şirketin bu alandaki üretimini azaltma hamlesi de arz bolluğunu sona erdirmek olarak nitelendirilmişti. Diğer yandan şirket geçtiğimiz çeyrekte tamamen kötü haberler de almış değil. Özelikle akıllı telefon bölümünün gelirlerinde düşüş yaşasa da Galaxy S23 serisinin tanıtıldığı geçtiğimiz aylarda kârı oldukça iyiydi. Bu bölümdeki kâr, bir önceki yıla oranla %3 artmış ve yaklaşık 2,9 milyar dolara yükselmiş durumda.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz