turkiye-uzay-ajansi-roscosmos-teknosafari
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Türkiye Uzay Ajansı tarafından paylaşılan duyuruya göre, Türkiye Uzay Ajansı ile Roscosmos, Moskova’da düzenlenen görüşmeler sonucunda iş birliği imzaladı. Görüşme için Türk yetkililer, Roscosmos daveti ile Moskova’ya gitti.

13 Aralık 2018 tarihinde kurulan Türkiye Uzay Ajansı, Şubat 2021 döneminde Milli Uzay Programı’nı tanıtmıştı. Tanıtım ile birlikte Türkiye, 2023 yılında Ay’a sert iniş yaparak ilk temasını gerçekleştireceğini açıkladı.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, resmi Twitter sayfası üzerinden yaptığı paylaşım ile Rus Uzay Ajansı Roscosmos daveti ile Moskova’ya gittiklerini duyurmuştu. Yıldırım, görüşmenin detayları hakkında yeni bilgiler paylaştı.

turkiye-roscosmos-teknosafari

Resmi yapılan duyurulara göre Türkiye Uzay Ajansı ve TÜBİTAK Uzay Heyeti, Rusya’da devam eden çalışmaları ziyaret etti. Ayrıca ikili görüşmelerde, uzay alanında iş birliği geliştirmek için potansiyel iş birlikleri üzerine konuşmalar gerçekleştiği açıklandı.

Açıklamalarda, görüşmelerde iki ülkenin insanlı uzay araştırmaları, uzay teknolojisi, uzayda bilimsel araştırmalar, gezegen araştırması, uzay izleme, uydu navigasyonu, telekomünikasyon ve iletişim alanlarında iş birliği sağlanacağı duyuruldu.

Ayrıca Rusya’da, kozmonotların uzayda serbest yürüyüş yapmalarının nasıl simüle edildiğinin birebir incelendiği de belirtildi. İlerleyen dönemlerde Türkiye’nin, uzay çalışmalarını hızlandıracağı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir:

TFF, eMilli Takım seçmeleri yakında başlıyor

Xiaomi 12 serisi tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı

MIUI 13 tanıtıldı: İşte özellikleri – 2021

Çin, Metaverse evrenlerine şimdiden milyarlarca dolar yatırım yaptı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz